Motywacja w sporcie jest najważniejsza! Jak o nią zadbać?

Nie od dzisiaj mówi się, że podstawą sportu jest nasza głowa. To w jaki sposób podchodzimy do konkretnej czynności i z jakim nastawieniem przekłada się na późniejsze rezultaty. Osiągnięcie sukcesu w jakiejkolwiek dziedzinie zależy od naszych umiejętności, sprawności, taktyki, poziomu wyszkolenia, a także od motywacji. Nowet wysoki poziom umiejętności nie zapewni nam wielkich wyników jeśli nie mamy odpowiednio wysokiej motywacji. Co więcej, nawet nie rozwiniemy naszych predyspozycji, bo wiąże się to z wieloma treningami i wyrzeczeniami. Motywacja wpływa na wszystkie pozostałe czynniki warunkujące sukces sportowy. Bez względu czy chcemy wystartować w maratonie, czy wytrwać podczas obozu odchudzającego bez niej się nie da.

Czym jest motywacja w sporcie i jaka jest jej rola?

Motywacja jest niezbędna do podjęcia jakiegokolwiek wysiłku w sporcie, ale nie tylko. Tak naprawdę żadna wykonywana przez nas czynność nie mogłaby bez niej dojść do skutku. Według fachowej definicji jest to gotowość do wydatkowania energii i chęci do pracy, mimo zmęczenia, bólu lub nudy. Jest ona czynnikiem łączącym naszą chęć do działania, a nasz potencjalny cel. Przykładowo chcemy schudnąć (cel), więc zapisujemy się na obóz odchudzający (chęć). Jednak to czy tak rzeczywiście pojedziemy, będziemy dawać z siebie wszystko, a także postaramy się zmienić niektóre nawyki po powrocie zależy tylko od nas. Bez motywacji żaden obóz odchudzający, ani pojedynczy trening nie ma sensu. Musimy znaleźć w sobie siłę, która spowoduje, że faktycznie podejmiemy się konkretnego działania.

Jakie są rodzaje motywacji?

Podstawowym czynnikiem różnicującym naszą motywację jest źródło jej pochodzenia. Zewnętrzna opiera się na czynnikach wokół nas. Jest najczęściej systemem nagród: ‘Jak zrobię ___ to dostanę ___’. Opiera się na niej większość naszych czynności codziennych -pracujemy, aby zarobić; uczymy się, aby dostać stypendium czy trenujemy, aby dostać medal. Jednak dużo poważniejszą i bardziej pożądaną jest motywacja wewnętrzna, która opiera się na naszym własnym przekonaniu, że chcemy coś zrobić. Chcę się czegoś nauczyć -spędzam długie godziny z książkami, chcę schudnąć -wytrwale ćwiczę na treningach, obozie odchudzającym. Może nie dostaniemy za to nagrody, ale tak naprawdę to bez różnicy. Nasza satysfakcja, radość i duma będzie wystarczającą nagrodą.

Nad tym można, a nawet trzeba popracować

Jeśli ktokolwiek myśli, że motywacja jest zapisana w naszych genach -albo się ją ma, albo nie- to jest w błędzie. Jest to bardzo skomplikowana struktura psychiczna, która wymaga nieustannej pracy nad jej doskonaleniem. Nie bez powodu na sesjach treningowych oprócz wielu treningu sportowcy mają również spotkania z psychologiem. Najważniejsze jest znaleźć własne czynniki, które popychają nas do działania. Po co to robimy? Jaki mamy cel? Dążenie do celu pomimo licznych przeszkód, niechęci i niepowodzeń jest kluczem do sukcesu. Towarzystwo Netflixa czy wyjazd na obóz odchudzający? Jeśli mamy odpowiednią motywację do schudnięcia odpowiedź na to pytanie powinna być oczywista.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *