Maseczki ochronne – dlaczego są tak ważne w dobie pandemii?

Pandemia koronawirusa zupełnie zmieniła naszą codzienność, nasze priorytety i podejście do życia. Nakazuje nam również zachowanie większej niż dotychczas higieny, między innymi poprzez dokładną dezynfekcję rąk czy zasłanianie ust i nosa. Ta ostatnia forma ochrony często spotyka się z niezrozumieniem, dlatego tłumaczymy, dlaczego maseczki ochronne są tak ważne.

Jak rozprzestrzenia się wirus?

Koronawirus jest transmitowany do organizmu głównie drogą kropelkową, podczas kontaktu z osobą zakażoną. Kontakt ten polega na rozmowie, a raczej na wymienia kilku słów – już wypowiedzenie jednego słowa przez osobę chorą transmituje w powietrze wiele drobinek wirusa. Codziennych konwersacji nie sposób jednak uniknąć – czy to w pracy, czy w środkach komunikacji miejskiej zdarza nam się rozmawiać czy choćby wymienić kilka słów. Kropelki wirusa mogą rozprzestrzeniać się na odległość nawet dwóch metrów, dlatego też ważne jest zachowanie odpowiedniego dystansu od rozmówcy. Natomiast maseczki ochronne stanowią barierę dla wirusa, który zatrzymuje się na materiale, a nie przenika do naszych dróg oddechowych. Działa to także w odwrotną stronę – gdy my jesteśmy zarażeni, nie transmitujemy wirusa w powietrzu mając na sobie maseczkę.

Jaką maseczkę wybrać?

Najlepsza możliwa maseczka ochronna zawiera odpowiednie filtry, które w przypadku przedostania się kropelek wirusa poza materiał maseczki, zatrzymują je. Niemniej jednak takie maseczki ochronne są stosunkowo drogie i często, niestety, niedostępne dla wszystkich. W pierwszej kolejności muszą w nie zostać wyposażone osoby, które pracują z zarażonymi – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Przeciętny obywatel może nie znaleźć w aptece maseczki z odpowiednimi filtrami. Dobrze jednak wybrać jakąkolwiek maseczkę, także jednorazową, higieniczną. Jednorazowa maseczka powinna zostać ściągnięta z twarzy zaraz po powrocie do domu i wyrzucona do kosza na śmieci. Nie wolno dotykać materiału, a jedynie zauszniki. Natomiast maseczka wielorazowa wykonana jest z grubszego materiału, który można wyprać, a następnie wyprasować. Czynności te należy powtarzać po każdym wyjściu, aby usunąć potencjalnego wirusa z materiału maseczki. Która maseczka będzie lepszym wyborem? Maseczka wielorazowa jest grubsza, dlatego nie jest odpowiednia dla osób mających problemy z oddychaniem. Natomiast maseczka jednorazowa jest cieńsza, przez co mniej skuteczna w zatrzymywaniu kropelek, jednak o wiele łatwiej złapać w niej oddech.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *