Ksylitol – jakie ma właściwości i czy można nim zastąpić tradycyjny cukier?

Ksylitol to substancja słodząca, którą uzyskuje się z roślin. Pomimo właściwości podobnych do zwykłego cukru, nie posiada jego wad i może być bezpiecznie stosowana nawet przez diabetyków. Czy w związku z tym jest najlepszym „słodzikiem” dostępnym na rynku?

Czym jest ksylitol

Ksylitol, czyli tak zwany cukier brzozowy to jeden z najpopularniejszych ostatnimi czasy sposobów na zastąpienie sacharozy. Nie jest to jednak substancja czysto syntetyczna, jak otoczone złą sławą słodziki, z których korzysta się często przy dietach odchudzających. Ksylitol pozyskiwany jest z roślin, to alkohol cukrowy występujący powszechnie w naturze. Jego ogromną zaletą jest słodki smak, neutralny zapach i wygląd przypominający kryształki białego cukru. Dlatego łatwo jest zupełnie bez problemu i bez niepotrzebnych wyrzeczeń wprowadzić go do swojej kuchni.

Ksylitol – właściwości

W porównaniu ze zwykłym cukrem ma dużo mniej kalorii, niski indeks glikemiczny, hamuje rozwój grzybów w organizmie, a to tylko mała część jego zalet. Czasami jako tę największą wymienia się wpływ na zęby. Zwykły cukier, jak wiadomo, wpływ ma bardzo negatywny, ksylitol – wręcz przeciwnie. Ma również oczywiście pewne wady, o których nie można zapominać i również trzeba mieć je na uwadze. O ile jednak jest stosowany z umiarem może na nas wpłynąć bardzo pozytywnie. Zdecydowanie warto przyjrzeć mu się z bliska, ponieważ niejednym może nas zaskoczyć. Jest bezpieczny dla diabetyków i każdego, kto musi kontrolować cukry w swojej diecie. Czy jednak jego wpływ na odchudzanie rzeczywiście jest tak duży? Łatwo odpowiedzieć na to pytanie, kiedy wie się ile dokładnie ma kalorii, ponieważ w dużej mierze od bilansu kalorycznego zależy to, czy nasza waga wędruje w górę, czy też w dół.

O zaletach ksylitolu mówi się często porównując go z erytrolem lub stewią. Czy można powiedzieć, że któraś z tych substancji jest najlepsza? Tak naprawdę każda z nich ma swoje wady i zalety, a wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Najlepszym sposobem, żeby dokonać dobrego wyboru jest poczytanie na ich temat i podjęcie odpowiedniej decyzji w oparciu o wiedzę.

Więcej dowiesz się na https://ekoaleja.eu/Ksylitol-zamiast-cukru-prosty-sposob-na-zdrowsza-diete

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *