Kranówka nie jest gorsza od wody butelkowanej- Poznaj wady i korzyści zdrowotne picia wody z kranu!

W ostatnich miesiącach w sieci pojawiło się wiele kampanii reklamowych, nawołujących do picia wody z kranu. Kampanie te spotkały się z różnym odbiorem. Wiele osób podeszło do sprawy sceptycznie, uważając, że picie wody z kranu jest niezdrowe dla naszego organizmu, gdyż woda dostarczania z wodociągów ma w sobie substancje, które powodują szereg konsekwencji zdrowotnych.

Woda, która dostarczana jest w naszym kranie, spełnia wymagania Unii Europejskiej. Woda, która płynie w rurociągach, jest bezpieczna za równo pod względem mikrobiologicznym, jak i chemicznym. Wiele wodociągów doskonali także jakość oferowanej wody poprzez stosowanie filtrów i częstych kontroli mających na celu badanie jakości wody w laboratorium. Dzięki temu mieszkańcy mogą być pewni, że pita woda spełnia wszystkie rygorystyczne standardy i nadaje się do spożycia. Woda w kranie zawiera wiele cennych składników i minerałów, takich jak wapń, potas, sód, czy magnes. Warto zaznaczyć, że w codziennym życiu niezbyt często zwracamy uwagę na zawartość takich składników w butelkowanej wodzie, którą kupujemy w sklepie. Wybieramy najczęściej warianty, które dostępne są akurat pod ręką, nie zważając na skład. Warto jednak zaznaczyć, że w wodzie mineralnej zgodnie z wynikami badań znajduje się więcej minerałów, niż w wielu oferowanych wodach w sklepie. Wśród około 200 pozycji dostępnych rodzajów wody przez różnych dostawców, jedynie 30 z nich spełnia standardy wody mineralnej. Co ciekawe, wiele producentów w swoich butelkach umieszcza wodę czerpaną z tych samych źródeł co wodociągi.

Zawartość cennych minerałów

Światowa Organizacja Zdrowia określiła minimalną ilość wapnia i magnezu w wodzie. Woda w kranie w Polsce spełnia te normy! Magnez wspomaga funkcjonowanie mięśni i komórek, wspomaga utrzymywanie równowagi systemu nerwowego, a także niweluje nieprzyjemne skurcze mięśni. Wapń bierze za to udział w budowie kości i zębów. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie pracy serca, a także redukuje poziom wapnia w organizmie, który nieuchronnie prowadzi do osteoporozy.

Aspekty ekologiczne

Woda mineralna dostępna jest niestety w plastikowych butelkach, które zanieczyszczają środowisko. Kupując wodę zgrzewkami, generujemy jeszcze więcej zanieczyszczeń, jeżeli butelki nie nie są poddawane procesom recyklingu. Propozycje wody w szklanych butelkach mają najczęściej znacznie wyższą cenę, dlatego nie spotykają się z zainteresowaniem klientów. Dzięki piciu wody z kranu nie tylko zawsze mamy dostęp do wody, ale także generujemy mniej śmieci. Woda z kranu spożywana jest przez miłośników idei zero waste, którzy w trosce o naszą planetę, ograniczają zakupy produktów w plastiku!

Restrykcje związane z poziomem jakości wody

Pijąc wodę z kranu, możemy być pewni, iż jest ona stale sprawdzana i weryfikowana na przykład przez sanepid, a także poprzez okresowe kontrole, które muszą być przeprowadzone w zależności od tego, ile wody generuje dobowo wodociąg, aby dostarczyć wodę do mieszkańców. Jeżeli woda z kranu nie ma brunatnego zabarwienia oraz nieprzyjemnego zapachu (nie wliczając chloru), możemy ją spokojnie pić. Warto zaznaczyć, iż nieco żółty odcień wody może być spowodowany przestarzałą instalacją. W przypadku wątpliwości warto przeprowadzić badanie wody w laboratorium wody, które świadczy takie usługi, aby przekonać się, iż mimo zastanawiającego odcienia, woda nadaje się do spożycia.

Wady picia wody z kranu

Mimo spełniania wszelkich niezbędnych wymogów sanepidu, WHO oraz zasad Unii Europejskiej, bywa tak, że woda może być zanieczyszczona związkami azotu, takimi jak azotany, azotyny, czy innymi szkodliwymi związkami dla naszego zdrowia. Najczęściej zdarza się tak, że zanieczyszczenia te pochodzą z okolicznych gospodarstw rolnych, w których to do uprawy roli stosuje się pestycydy i związki chemiczne, które wnikają w glebę, doprowadzając do zanieczyszczeń. Toksyny wnikają w glebę także poprzez dyn z lokalnych wytwórni oraz innych czynników. Jeżeli chcemy zmienić swoje życie, generując mniejsze zużycie plastiku i zyskując zdrowie poprzez picie wody z kranu, powinniśmy oddać próbkę do laboratorium badania wody, gdyż tylko wnikliwe badania zawartości poszczególnych substancji w wodzie dają nam pewność, iż woda nie jest zanieczyszczona.

Czy stosowanie dzbanków filtrujących poprawia jakość wody?

W ostatnim czasie niezwykłą popularność zyskały dzbanki filtrujące. Czy ich stosowanie wpływa pozytywnie na jakość pitej wody? I tak i nie. Eksperci twierdzą, że picie wody, która została poddana procesom filtracji, jest bez sensu, gdyż filtr likwiduje nie tylko toksyczne związki, ale także korzystne minerały, takie jak wapń, czy magnes. W wyniku tego pijemy wodę, która jedynie nawodni organizm, jednak nie dostarcz do organizmu cennych minerałów wpływających korzystnie na stan zdrowia. Faktem jest, iż woda z kranu zawiera chlor, co może generować powstawanie kamienia w czajnikach oraz ekspresach do kawy. W takich przypadkach dzbanki filtrujące spełniają swoją funkcję, gdyż przyrządzając kawę, i tak powodujemy likwidację składników w procesie gotowania wody. Jeżeli chcemy pić wodę z kranu, nie warto jej uprzednio filtrować.

Jak postępować odpowiedzialnie?

Jeżeli chcemy pić wodę z kranu, powinniśmy w pierwszej kolejności oddać próbkę do laboratorium badania wody. Dzięki temu nie tylko dowiemy się, czy w dostarczanej z wodociągów wodzie znajdują się toksyczne substancje, ale także zyskamy odpowiedź związaną z zawartością minerałów, co pozwoli nam określić, czy spożywana woda nie tylko nawodni nasz organizm, ale także dostarczy cennych mikroelementów. W miejscu tym warto weryfikować wodę, kiedy nagle zmieniała swój smak lub zapach. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż woda może mieć zapach chloru, który wykorzystywany jest to procesów dezynfekcji.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *