Kiedy zażyć tabletkę „dzień po”? Jakie mają działanie?

Przyjmowanie takiej tabletki po stosunku ma zadanie uchronić nas przed ciążą. W przypadku zapłodnienia nie powoduje to przerwania ciąży. Polki najczęściej sięgają po tabletki „EllaOne” i „Escapelle”. Tabletkę EllaOne można zażyć do 120 godzin po odbytym stosunku a Escapelle do 72 godzin. Światowa organizacja zdrowia pozwala zażyć tabletkę dzień po tylko w przypadku stosunku bez zabezpieczenia, w przypadku przemocy seksualnej oraz gdy inne metody antykoncepcji nie zadziałają.

EllaOne – zawierają substancję aktywną octan uliprystalu. Należy zażyć jedną tabletkę doustnie do 5 dni od odbycia stosunku, jednak najlepiej tabletkę przyjąć jak najszybciej. Cena tabletek EllaOne to około 90-120 zł. Więcej informacji o EllaOne.

Escapelle – zawiera substancję aktywną lewonorgestrel. Należy przyjąć tabletkę doustnie do 3 dni od stosunku, a najlepiej w przeciągu 12 godzin. Cena tabletek Escapelle to 35-55 zł. Więcej informacji o Escapelle.

Jeśli po zażyciu tabletki 72 po występują wymioty należy koniecznie przyjąć jeszcze jedną dawkę leku.

Jak działa tabletka dzień po?

Działanie tabletki EllaOne polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji dzięki substancji aktywnej octan uliprystalu. Tabletka Escapelle hamuje uwalnianie komórki jajowej przez jajniki uniemożliwiając zapłodnienie uwolnionej już komórki jajowej. Tabletka zażyta po 3-9 godzinach zaburza przemieszanie się plemników, ponieważ zwiększa lepkość śluzu szyjkowego.

Kiedy stosować awaryjną antykoncepcję?

Antykoncepcję awaryjną stosuje się po odbytym stosunku, w celu zapobiegania niechcianej ciąży. Światowa Organizacja zdrowia dopuszcza zażywanie tabletek dzień po w przypadku stosunku bez zabezpieczenia gwałtu lub nieskuteczności antykoncepcji czyli przykładowo: Pęknięcie prezerwatywy, zbyt wczesne oderwanie plastra antykoncepcyjnego, współżycie w czasie dni płodnych, nierozpuszczanie się globulki antykoncepcyjnej dopochwowej.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *