Jakie kółka będą odpowiednie dla początkujących a jakie dla zaawansowanych rolkarzy?

Kółka są bez dwóch zdań najważniejszym elementem rolek – wpływają na rozwijaną szybkość oraz ogólną płynność jazdy. Ich wybór powinien być uzależniony od umiejętności oraz stylu jazdy danego rolkarza. Zupełnie inne kółka podkreślą świetną technikę „starego wyjadacza”, który dla postronnego obserwatora jeździ tak, jakby nie imały się go prawa grawitacji, a zupełnie inne będą odpowiednie dla osoby dopiero zaczynającej swoją przygodę z rolkami. W obu przypadkach podstawowymi parametrami, na jakich należy się skupić przy wyborze kółek, powinny być ich wielkość i twardość, a także budowa łożysk.

Kółka do rolek – jak dobrać ich rozmiar?

Dostępne średnice kółek mają bardzo dużą rozpiętość. Rozmiar, który ostatecznie wybierzemy, powinien zależeć od naszego stylu jazdy i poziomu umiejętności.

Kółka małe (od 45mm do 70mm) najlepiej sprawdzą się u osób zaawansowanych, lubiących technikę agresywną. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom są bardziej zwrotne niż ich większe odpowiedniki – przyda się to szczególnie przy szybkim i dynamicznym manewrowaniu, a także przy zwrotach. Mała średnica będzie przekładać się na lepszą przyczepność i większy komfort jazdy (niewielki rozmiar kół z powodzeniem niweluje drgania często nieprzyjemnie odczuwane podczas jazdy na większych kółkach).

Kółka średnie (od 70mm do 84mm) będą strzałem w dziesiątkę dla osób początkujących i tych wybierających spokojną jazdę rekreacyjną na rolkach. Nie są zbyt szybkie, co na pewno docenią dopiero uczący się podstaw tego sportu. Rozmiar tych kółek zapewni też odpowiednią przyczepność i zwrotność.

Kółka duże (od 84mm do 110mm) najlepiej sprawdzą się u osób jeżdżących już od pewnego czasu, ale chcących zaznać naprawdę sporej szybkości. Rozwijają one prędkość nawet do 30km/h. Należy przy tym pamiętać, że nie są ani tak zwrotne, ani tak stabilne, jak ich mniejsze odpowiedniki. Z tego powodu nie polecamy ich osobom wkładającym na nogi rolki po raz pierwszy.

Twardość kółek do rolek – jaka jest najbardziej optymalna?

Kółka miękkie (od 74A do 82A) są zdecydowanie najlepszym wyborem dla osoby poczatkującej. Ich budowa wpływa na większy opór, jakie koło napotyka w starciu z nawierzchnią – dzięki temu rolkarz osiąga wyłącznie ograniczone prędkości. Ponadto pochłaniają one drgania, co przyczynia się do większego poczucia stabilności i komfortu jazdy. Należy jednak wspomnieć o tym, że podstawową wadą miękkich kółek jest ich mała wytrzymałość – zużywają się zdecydowanie szybciej, niż kółka twarde.

Kółka twarde (od 84A do 101A) powinny zostać wybrane przez osoby zaawansowane i średnio-zaawansowane. Rozwijają zdecydowanie większe prędkości, niż ich miękkie odpowiedniki oraz są od nich zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Należy przy tym powiedzieć, że długa jazda w nich może okazać się niezbyt komfortowa ze względu na słabą amortyzację.

Łożyska do rolek

Przy wyborze kółek do rolek, warto wspomnieć o typie łożysk, które zapewniają płynny ruch kółkom. Łożyska oznaczane są literkami ABEC oraz cyframi: 3, 5, 7 i 9 – niskie numery cechują łożyska o dużym oporze (im większa jest cyfra, tym szybciej można jeździć). Stąd na przykład dla osoby początkującej odpowiednie będzie łożysko ABEC 5 zapewniające niezbyt szybką, płynną jazdę.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *