Jak zacząć zdrowo się odżywiać? Zmień rytuał dnia codziennego!

Zdrowe odżywianie i zabezpieczenie potrzeb energetycznych organizmu to podstawa utrzymania zdrowia, zapewnienie sprawności fizycznej i intelektualnej. Zawsze jest dobry czas na zmiany. Nie wiesz jak zacząć? Zacznij od bycia eko!

Żywność ekologiczna – gdzie jej szukać?

Popularność produktów pochodzenia ekologicznego przybiera na sile. Wzrasta świadomość konsumentów w zakresie zdrowego odżywiania i ekologicznego stylu życia. Coraz częściej wybierane są wczasy agroturystyczne, gdyż społeczeństwo potrzebuje kontaktu z naturą. Codzienny stres, życie w ciągłym biegu, nadmiar obowiązków sprawia, że nasz układ nerwowy jest przebodźcowany, a organizm zaczyna chorować. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym wzrasta zachorowalność na choroby autoagresywne, dlatego ludzie szukają rozwiązań, które przywrócą ich życiu pożądany balans.

Zdrowe jedzenie, wprowadzenie do menu wysoce odżywczej żywności ekologicznego pochodzenia to zmiany, które można wprowadzić najszybciej.

Sklep z żywnością ekologiczną, lokalne ryneczki i bazarki, gdzie miejscowi rolnicy sprzedają swoje plony, certyfikowane gospodarstwa rolne produkujące żywność organiczną to tylko niektóre z miejsc, gdzie możesz znaleźć zdrową żywność.

Zdrowe odżywianie – na czym polega?

Zdrowe odżywianie opiera się o wykorzystanie produktów naturalnych, ekologicznego pochodzenia o niskim stopniu przetworzenia. Ważna jest także obróbka kulinarna przygotowywanych potraw. Należy unikać smażenia, pieczenia w tłuszczu czy mocnego grillowania. Preferowane techniki przyrządzania posiłków to gotowanie, gotowanie na parze, duszenie i blanszowanie.

Zbilansowana dieta ma za zadanie dostarczać odpowiednią do zapotrzebowania ilość składników odżywczych, witamin i minerałów. W jadłospisie powinny występować źródła pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz zabezpieczające organizm w energię węglowodany złożone. Ważne jest zachowanie prawidłowych proporcji pomiędzy tłuszczami nasyconymi, jedno i wielonienasyconymi.

Jakie jest znaczenie żywności ekologicznej w zdrowym odżywianiu? Żywność ekologiczna jest pozbawiona modyfikacji genetycznych, dlatego jest bezpieczniejsza dla organizmu. Poza tym niestosowanie na żadnym etapie produkcji chemii rolnej sprawia, że do ustroju nie przedostają się niebezpieczne związki chemiczne, które mogą powodować reakcje alergiczne. Dodatkowo w żywności organicznej jest dużo mniejsza koncentracja metali ciężkich, takich jak ołów, rtęć, kadm, które w wysokich stężeniach mogą być toksyczne.

Zdrowa żywność dostępna w sklepach ekologicznych pochodzi od sprawdzonych dostawców, którzy prowadzą swoje gospodarstwa w trybie zrównoważonej produkcji rolnej z uwzględnieniem troski o środowisko naturalne i dobrostan zwierząt hodowlanych.

Zmień styl życia – bądź eko!

Właściwe odżywianie to najważniejszy filar zdrowego stylu życia. Zmiana nawyków może odbywać się metodą „małych kroczków” jednak każdy z nich będzie ważnym i wartościowym ruchem ku poprawie zdrowia i samopoczucia. Sklep z ekologiczną żywnością oferuje wszystko, co jest potrzebne dla podstawowej egzystencji. Zaspokojenie potrzeb produktami wytworzonymi z poszanowaniem naturalnego ekosystemu, w trosce o środowisko i jego zasoby, to inwestycja w naprawę naszej planety.

 1. Wybieraj produkty spożywcze ekologicznego pochodzenia.
 2. Przestrzegaj sezonowości produktów, jedz warzywa i owoce przypadające na okres ich zbiorów.
 3. Unikaj przetworzonego jedzenia, produktów typu fast-food.
 4. Posiłki przygotowuj samodzielnie, bazując na produktach organicznych.
 5. Nie marnuj jedzenia, nie rób nadmiernych zapasów świeżej żywności.
 6. Unikaj produktów w plastikowych opakowaniach.
 7. Nie używaj plastikowych słomek, sztućców, kubków i talerzy.
 8. Używaj toreb wielokrotnego użytku podczas zakupów.
 9. Oszczędzaj zasoby naturalne – wodę, prąd, gaz.
 10. Segreguj odpady.
 11. Zamień samochód na rower.

Wprowadzenie niewielkich zmian spowoduje, że życie zyska na jakości, a świadomość troski o środowisko naturalne będzie powodem do osobistej dumy, że każdy z nas niedużym nakładem sił i środków, może zrobić coś wielkiego.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *