Jak wygląda zabieg wybielania zębów?

Nowoczesne gabinety dentystyczne stosują skuteczne i bezpieczne metody wybielania zębów. Efekt może utrzymać się nawet przez 3 lata! Najpierw jednak do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować. Wymaga to m.in. wyleczenia ubytków, usunięcia kamienia i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

Kawa, herbata, wino, gazowane napoje i słodycze, ale też wiele zdrowych warzyw i owoców – wszystko to barwi zęby i pozbawia je atrakcyjnego, białego koloru. Przebarwienia na zębach mogą też pojawić się wskutek różnego rodzaju czynników wewnątrzustrojowych, takich jak choroby, zaawansowany wiek czy przyjmowanie antybiotyków w przeszłości. Skutecznym sposobem na przywrócenie estetyki uśmiechu jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym.

Na czym polega zabieg wybielania zębów?

Współczesna stomatologia dysponuje wieloma skutecznymi metodami usuwania przebarwień na zębach. W zależności od przyczyny nieestetycznych zmian, wykorzystuje się do tego m.in. specjalne żele, lampy i lasery. Największą zaletą zabiegów wykonanych w gabinecie stomatologicznym (lub w domu, jednak zgodnie z wytycznymi dentysty) jest ich skuteczność w połączeniu z bezpieczeństwem. Odróżnia to profesjonalne wybielanie od tego wykonywanego „babcinymi” sposobami, które często przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Przed decyzją o skorzystaniu z zabiegu wybielania zębów należy przede wszystkim upewnić się, czy są one zdrowe, a w obrębie jamy ustnej nie toczą się żadne zmiany chorobowe. Najlepiej oceni to stomatolog. Koniecznie należy zapytać go o zdanie, ponieważ czasem możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z czynników wykluczających przeprowadzenie takiego zabiegu.

Przeciwwskazania do wybielania zębów:

 • Próchnica i niewyleczone ubytki
 • Paradontoza
 • Aktywny stan zapalny w jamie ustnej
 • Choroby przyzębia
 • Odsłonięte korzenie zębowe
 • Nadwrażliwość zębów
 • Aktywna infekcja lub inna choroba ogólnoustrojowa
 • Osłabienie układu immunologicznego
 • Niedawno przebyte operacje i inne zabiegi chirurgiczne
 • Ciąża i karmienie piersią
 • Przyjmowanie niektórych leków (należy o nich powiedzieć stomatologowi)
 • Wiek poniżej 16. roku życia

Wybielania zębów nie wykonuje się u osób noszących aparat ortodontyczny. Ze względu na utrudnioną higienę, leczenie ortodontyczne może wpływać na pojawienie się przebarwień za zębach. Niemniej wskazane jest odczekanie przynajmniej 6 miesięcy po zdjęciu aparatu, by skorzystać z zabiegu wybielania.

Jak wygląda proces wybielania zębów?

Zanim dentysta przystąpi do zabiegu wybielania zębów, musi pacjenta odpowiednio przygotować. Warto mieć to na uwadze, szczególnie jeśli spodziewamy się, że po prostu przyjdziemy do gabinetu i skorzystamy z usługi. W istocie wybielanie jest elementem leczenia, które musi być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Wywiad z pacjentem

Podstawa to badanie jamy ustnej i wywiad z pacjentem. Na ich podstawie stomatolog ocenia, czy zabieg w ogóle może zostać przeprowadzony. Zdecydowanie się na niego przy niewyleczonych ubytkach lub chorobach przyzębia mogłoby wywołać silny ból i wzmóc objawy nadwrażliwości. Żel wybielający to substancja o szerokim spektrum działania, która nie wpłynęłaby korzystnie na chore zęby.

Piaskowanie i skaling

Przed przystąpieniem do właściwego wybielania zębów, należy usunąć z nich kamień nazębny i nagromadzony osad. Zabiegi z zakresu tzw. higienizacji to przede wszystkim piaskowanie i skaling. Tylko dobrze oczyszczone zęby można skutecznie i równomiernie rozjaśnić. Aby uniknąć nadwrażliwości, zaleca się wykonanie piaskowania i skalingu przynajmniej na kilka dni przed planowanym wybielaniem.

Zabieg wybielania zębów

Wyleczone, dobrze oczyszczone zęby mogą zostać poddane zabiegowi wybielania. Metody stosowane przez stomatologów dzieli się na domowe i wykonywane w gabinecie. Decyzję o sposobie przywrócenia zębom atrakcyjnej bieli lekarz podejmuje wspólnie z pacjentem, z uwzględnieniem jego warunków i preferencji.

Jakie są metody wybielania zębów?

Jednym z prostszych, często stosowanych sposobów na przywrócenie zębom bieli jest wybielanie nakładkowe. Na podstawie wycisku stomatolog tworzy specjalne nakładki na łuki zębowe. Wypełnia się je żelem wybielającym i nosi przez kilka godzin w ciągu dnia. Aby zabieg przyniósł pożądany skutek, nakładki należy nosić codziennie przez 2-4 tygodnie.

Laserowe wybielanie zębów polega na nałożeniu na ich powierzchnię żelu o specjalnie opracowanym składzie, a następnie naświetlanie laserem. Metoda ta pozwala rozjaśnić nawet najtrudniejsze przebarwienia. Światło przenika bowiem przez szkliwo do zębiny, dzięki czemu wybiela nawet zmiany wywołane czynnikami wewnątrzpochodnymi. Cały zabieg trwa około godziny.

Dostępne są także metody naświetlania, które jednocześnie wybielają i wzmacniają szkliwo, a także redukują nadwrażliwość. Zamiast żelu na zęby nakładana jest specjalna pianka z zawartością m.in. nano-hydroksyapatytu – związku będącego głównym składnikiem szkliwa. Zabieg ten trwa około 1,5 godziny.

Jak utrzymać efekt wybielania?

Po zabiegu wybielania zębów przez 2 tygodnie należy stosować tzw. białą dietę – pozbawioną pokarmów i napojów barwiących szkliwo. Prawidłowa higiena i przestrzeganie zaleceń stomatologa pozwalają utrzymać atrakcyjny efekt nawet przez 3 lata!

Warto korzystać na co dzień z past wybielających i płynów do płukania ust o takich właściwościach. Regularne wizyty u dentysty, oczyszczanie zębów z kamienia i osadów, a także szybkie reagowanie na rozwijające się choroby przyzębia – wszystko to pozwoli zachować piękny uśmiech na długi czas!

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *