Jak wrócić do formy po ciąży?

Pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka są pełne nowości. Mama musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale też odpocząć po porodzie i zająć swoim maleństwem. Zwykle już po kilku tygodniach zaczyna zastanawiać się, jak wrócić do formy po ciąży. Jest na to kilka sposobów.

Rola połogu

Zanim zaczniesz planować powrót do formy, pamiętaj o tym, że każda kobieta po ciąży powinna dać sobie trochę czasu na połóg. Okres ten wynosi zwykle od 6 do 8 tygodni, jednak zależy od wielu, indywidualnych czynników. Niektóre mamy już po 4 tygodniach czują się wyśmienicie, podczas gdy inne potrzebują nawet kilku miesięcy.

W trakcie połogu należy odpoczywać i regenerować siły. Ciało przechodzi wtedy przez wiele zmian. Pamiętaj o tym, nim podejmiesz decyzję o powrocie na treningi czy do pracy. Daj sobie czas i nie martw się presją.

Jak wrócić do formy?

Zasadniczo istnieją dwie sprawdzone metody na powrót do formy: zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Należy sobie jednak uzmysłowić, że można je wdrażać na różne sposoby.

1) Dieta

Kobieta, która chce wrócić do formy po ciąży, powinna skupić się na zdrowej diecie. W ten sposób szybko odzyska siły i przy okazji dostarczy dziecku wraz z mlekiem wielu wartościowych składników. Należy zrezygnować z przetworzonej żywności, fast foodów i alkoholu. Dobrze jest też liczyć kalorie i kontrolować makro i mikro składniki.

Dieta odchudzająca dla młodych mam może być szczególnie trudna. Wynika to z braku czasu i dużej ilości nowych obowiązków. W takim przypadku warto rozważyć usługę cateringu dietetycznego z Warszawy SuViBox. Dieta pudełkowa cechuje się bowiem skutecznością, a dodatkowo jest zdrowa i zwalnia kobietę z obowiązku gotowania dla siebie.

2) Aktywność fizyczna

Chcąc wrócić do formy po ciąży, trzeba też się ruszać. Na szczęście możesz podejmować aktywność, którą lubisz. Jeśli nie przemawia do ciebie trening na siłowni, być może spacer z dzieckiem przemówi? Pamiętaj też, aby nie brać za wiele na swoje barki, zwłaszcza jeśli twój poród był ciężki albo wymagał cesarskiego cięcia. W takim przypadku musisz zaczynać od mało intensywnej aktywności.

O tym pamiętaj!

Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją walkę o formę, miej na uwadze, że niektóre rzeczy mogą przychodzić ci z dużym trudem. I jest to całkowicie normalne. Zbyt szybkie tempo powrotu do formy może skończyć się źle dla twojego ciała. Zwróć uwagę na to, czy na pewno dobrze się czujesz. Po okresie połogu koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Specjaliści doradzą ci najlepiej, kiedy możesz podjąć aktywność fizyczną.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *