Jak rozwiązać problem nadwrażliwych zębów – 5 rad dentysty

Nadwrażliwość zębów to dolegliwość, na którą skarży się wielu pacjentów. Jednym z jej najczęstszych objawów jest dotkliwy ból w reakcji na zimno bądź ciepło. Statystyki mówią, że nadwrażliwość najczęściej dotyka osób w wieku od trzydziestego do trzydziestego dziewiątego roku życia, a z jej powodu cierpi nawet co czwarty z nas. Czy to oznacza, że jesteśmy na nią skazani? Na szczęście nie – jak przekonują stomatolodzy, z nadwrażliwością skutecznie można walczyć. W jaki sposób? Oto 5 sprawdzonych porad!

Stosuj łagodną higienę

Jedną z częstych przyczyn nadwrażliwości zębów jest nieprawidłowa higiena. Zbyt brutalne szorowanie, w dodatku twardą szczoteczką, powoduje powstawanie bruzd na styku zębów z dziąsłami, a zatem w miejscach, w których szkliwo jest bardzo cienkie. W efekcie miejsca te stają się bardzo wrażliwe, a my odczuwamy ból. Problem pogłębia się, gdy szczotkując zęby, omijamy bolące okolice. Osadza się w nich płytka nazębna, a nierzadko dochodzi do zapalenia dziąseł czy próchnicy. Ważne jest zatem, aby stosować odpowiednią, łagodną pielęgnację – wybierać odpowiednio miękką szczoteczkę i nie szorować zębów zbyt mocno.

Zmień dietę

Na występowanie nadwrażliwości wpływ ma również nasza dieta. Zębom szkodzą przede wszystkim słodycze, węglowodany, soki owocowe, gazowane napoje, cytrusy, wino, sosy na bazie octu winnego. W efekcie ich nadmiernego spożywania dochodzi do kwasowej erozji szkliwa, a więc rozmiękczenia i uszkodzenia warstwy mineralnej zębów. Zagrożeniem dla szkliwa, które może skutkować nadwrażliwością, są również kwasy, z którymi zęby mają kontakt podczas choroby refluksowej żołądka. W przypadku kontaktów zębów z kwasem nie należy od razu myć zębów – organizm sam zneutralizuje ich działanie. Natychmiastowe mycie może zwiększyć dolegliwości.

Odwiedź stomatologa

Gdy dolegliwości mocno dają się we znaki, a zmiana diety oraz higieny nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, warto odwiedzić stomatologa. Lekarz może bowiem pokryć zniszczone szkliwo specjalnym preparatem, który zmniejszy dolegliwości. Do gabinetu warto jednak przychodzić częściej – przynajmniej raz na pół roku – po to, aby oczyścić zęby z kamienia i za każdym razem, gdy odczuwać będziemy ból bądź inne, niepokojące objawy. Oprócz pokrycia zębów specjalnym preparatem, stomatolog zaleci nam prawidłową pielęgnację, która skutecznie pomoże uporać się z nadwrażliwością zębów.

Wybierz odpowiednią pastę

W przypadku nadwrażliwości zębów miękka szczoteczka to podstawa. Ważny jest jednak również wybór pasty, która powinna być przeznaczona do zębów nadwrażliwych. Takie pasty zawierają 1400 fluorku sodu, a ich regularne stosowanie przynosi zadowalające rezultaty. Pielęgnację warto uzupełnić płynem do płukania dla wrażliwych zębów oraz codziennym stosowaniem nici dentystycznych.

Poczekaj

Nadwrażliwość zębów jest dolegliwością, która często występuje po różnego rodzaju zabiegach stomatologicznych. I choć w takich sytuacjach bezwzględnie należy stosować zalecenia lekarza oraz prawidłową pielęgnację, warto również uzbroić się w cierpliwość i… zaczekać. Przykre dolegliwości wkrótce miną! A co, jeśli tak się nie stanie? Wówczas konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologa.

Gdy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy jak najprędzej wybrać się do stomatologa. Nie mamy swojego lekarza? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę – np.: „dentysta Bemowo” bądź nazwę miejscowości oraz dzielnicy – spośród uzyskanych wyników z pewnością da się wybierać odpowiedniego specjalistę. A może nadwrażliwość zębów spowodowana jest próchnicą? Odpowiednie dla siebie wskazówki znajdziemy w artykule pt.: “Jak wyleczyć próchnicę? – porady warszawskiego dentysty“.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *