Jak przygotować się na wizytę u dentysty?

Każdy z nas, nie tylko dzieci, powinien regularnie pojawiać się u dentysty. Kontrole stanu uzębienia powalają uniknąć zbędnych napraw. Niemniej jednak, nawet doskonale dbając o zęby i regularnie chodząc do dentysty, prawdopodobnie nie unikniemy tego, że prędzej czy później jakaś naprawa będzie niezbędna. Niezależnie od tego, czy udajemy się na wizytę kontrolną czy w celu leczenia zębów, powinniśmy się odpowiedni przygotować do wizyty u dentysty. Jak to zrobić?

Dokładne umycie zębów

Wybierając się do dentysty w Krakowie należy oczywiście przede wszystkim dokładnie umyć swoje zęby. To sprawa, które wydaje się oczywista, jednak okazuje się, że nie wszyscy pacjenci o tym pamiętają. Stomatolodzy są zresztą przygotowywani do tego w czasie swojej edukacji.

Warto jednak do wizyty w gabinecie dentystycznym przygotować się odpowiednio wcześniej. Zęby należy wyszczotkować i dokładnie wypłukać. Dobrze jest wykorzystać również nitkę dentystyczną do usunięcia resztek jedzenia zalegających między zębami. W wielu gabinetach stomatologicznych w dużych miastach, takich jak Kraków, znajdują się zresztą jednorazowe szczoteczki do zębów, które można wykorzystać w sytuacji, gdy zapomniało się przed wyjściem umyć zęby. Są one przydatne także wówczas, gdy wizyta odbywa się np. zaraz po pracy.

Dziecko a wizyta u dentysty

Dla dzieci wizyty u dentysty zwykle są szczególnie traumatyczne. Dlatego tym bardziej należy odpowiednio przygotowywać maluchy do takich wizyt, aby uniknąć dodatkowych problemów.

Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego stomatologa i gabinetu. W Krakowie z dentystami zajmującymi się dziećmi nie ma jednak większego problemu. W tym przypadku lekarz powinien być pozytywnie nastawiony i uśmiechnięty. Dzieci uspokajają kolorowe uniformy i estetyczne wnętrza. Dobrze, jeśli w środku znajdują się zabawki. Czasami spotkać się można nawet ze specjalnymi fotelami dentystycznymi przeznaczonymi dla małych pacjentów. Wszystko to przemawia jak najbardziej na plus danego miejsca.

Dentysta z Krakowa

Czy dziecko można przygotować na spotkanie z dentystą?

Malucha przede wszystkim nie wolno w żadnym wypadku straszyć przed wizytą u stomatologa. Warto natomiast skojarzyć u dziecka wizytę u dentysty z czymś przyjemnym. Można zrobić to poprzez nagrodę wręczaną po wizycie. Ciekawym rozwiązaniem jest także zabawa w dentystę. Generalnie jednak pierwsze spotkanie ze stomatologiem ma na celu jedynie zapoznanie dziecka z danym miejscem i lekarzem. Nie wykonuje się wówczas żadnego leczenia, ale jedynie przegląd.

Idąc z dzieckiem do dentysty w Krakowie, należy poinformować specjalistę o problemach zdrowotnych malucha. Znaczenie mają różnego rodzaju wady wrodzone i rozwojowe, przyjmowane leki czy choroby przewlekłe. To rodzice powinni poinformować lekarza o przebiegu wyrzynania się zębów itd. Dopiero potem można przystąpić do przeglądu uzębienia. Podczas kolejnych wizyt są już natomiast rozwiązywane różnego typu problemy.

Generalnie jednak warto uczyć dziecko od najmłodszych lat dbania o higienę jamy ustnej i zębów. Wówczas w wieku dorosłym wizyty u dentysty w Krakowie można ograniczyć niekiedy do zupełnego minimum.

Artykuł powstał we współpracy z Dento Centrum – kliniką świadczącą usługi z zakresu dentysta Kraków.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *