Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Test na koronawirusa można obecnie wykonać w punkcie pobrań, a aptece, a także we własnym zakresie, w domowych warunkach. Wielu pacjentów zastanawia się, o jakiej porze wykonać test oraz w jaki sposób należy się do niego przygotować?

Test na koronawirusa można obecnie wykonać w punkcie pobrań, w aptece, a także we własnym zakresie, w domowych warunkach. Wielu pacjentów zastanawia się, o jakiej porze wykonać test oraz w jaki sposób należy się do niego przygotować? Choć sama procedura przygotowawcza nie jest skomplikowana, to warto jej przestrzegać, aby uniknąć ewentualnych przykrych konsekwencji.

Kiedy należy wykonać test na koronawirusa?

Jeszcze jakiś czas temu testy na koronawirusa mogły zostać wykonane pacjentom, którzy posiadali na nie skierowanie bądź za badanie płacili z własnych środków. Dziś jednak test można wykonać w poszczególnych aptekach, zupełnie za darmo. Kiedy należy zgłosić się na badanie? Lekarze rekomendują, aby testowały się przede wszystkim osoby, które mają objawy koronawirusa. Zalicza się do nich uporczywy kaszel, katar, uczucie zmęczenia i rozbicia, bóle mięśni i głowy. Z drugiej jednak strony testy na koronawirusa coraz więcej osób wykonuje również prewencyjnie, nawet jeśli nie towarzyszą im żadne niepokojące objawy. Część z nich przechodzi bowiem chorobę bezobjawowo, dlatego nie chcąc zarazić bliskich czy przyjaciół, testują się w domowych warunkach.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Pacjenci, którzy otrzymali skierowanie na test, dostają również informację odnośnie tego, do jakiego punktu i o jakiej godzinie powinni się zgłosić. Informacja ta ma jednak charakter orientacyjny, zazwyczaj bowiem należy udać się do najbliższego punktu, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Test na koronawirusa można wykonać o dowolnej porze dnia, zarówno o poranku, jak i wieczorem. Co więcej, nie trzeba być na czczo. Niemniej jednak pacjent, na 2-3 godziny przed pobraniem materiału do badania nie powinien spożywać posiłków ani przyjmować napojów. Nie należy myć zębów ani płukać jamy ustnej specjalistycznymi preparatami. Zaleca się także, aby w miarę możliwości nie przyjmować przez ten czas leków, szczególnie syropów czy kropli. Można natomiast przyjąć leki w formie tabletek, które pacjent zażywa na co dzień w leczeniu chorób przewlekłych. Jeśli nie będziemy przestrzegać powyższych reguł, to wynik testu może okazać się fałszywie negatywny. Ponadto narażamy się na wystąpienie przykrych konsekwencji, w postaci na przykład odruchu wymiotnego. Ten często towarzyszy nawet pacjentom, którzy odpowiednio przygotowali się do badania, dlatego spożycie posiłku czy napoju bezpośrednio przed nim może nasilić nieprzyjemny odruch. W taki sam sposób należy przygotować się zarówno do badania w specjalistycznym laboratorium czy w aptece, jak i w domowych warunkach.

Co zabrać ze sobą na badanie?

Pacjenci często zastanawiają się, co zabrać ze sobą na test? Otóż należy mieć przede wszystkim skierowanie, jeśli to zostało wystawione przez lekarza. Pacjent otrzymuje specjalny kod, który należy przedstawić osobie pobierającej wymaz. Wykonując test prywatnie bądź w aptece, bez skierowania, musimy posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości. Nasze dane zostaną wprowadzone do bazy, a wyniki przekazane do sanepidu. Na badaniu należy stawić się w maseczce ochronnej, możemy również założyć specjalistyczne rękawiczki ochronne. Warto mieć przy sobie także płyn do dezynfekcji rąk, którego użyjemy od razu po opuszczeniu punktu pobrań. Nie musimy natomiast przychodzić na badanie w jednorazowym fartuchu. Podczas badania istnieje minimalne ryzyko pobrudzenia ubrań, dlatego też możemy spokojnie udać się na nie w normalnym stroju. Domowe testy na koronawirusa wykonajmy natomiast w spokojnych, sprzyjających skupieniu się warunkach.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *