Jak przetrwać ciążę? Porady dla przyszłych matek

Wzdęcia, zgaga, nacisk na pęcherz i uczucie chronicznego zmęczenia. Ciąża dla wielu kobiet wcale nie jest stanem błogosławionym. Jak więc przetrwać te 9 miesięcy? Mamy kilka porad dla przyszłych matek.

Jak ciąża wpływa na samopoczucie kobiety?

 

Ciąża wprowadza szereg zmian w życiu kobiety. Na samym początku ciąży, kiedy dochodzi do implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy, mogą pojawić się lekkie bóle brzucha. Najczęściej pojawiają się one w czasie spodziewanej miesiączki. Może też towarzyszyć temu niewielkie plamienie.

Wymioty i nudności związane z ciążą mogą zdarzać się o każdej porze dnia, a nawet nocy. Odpowiedzialne za nie są zmiany hormonalne i wzrost stężenia hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Zazwyczaj problem ustępuje po pierwszym trymestrze ciąży.

Ciąża może też wiązać się z pojawieniem się wzdęć. Wzrost stężenia progesteronu powoduje spowolnienie perystaltyki i pojawienie się zaparć, które uniemożliwiają ewakuację gazów.

 

Zmiany hormonalne mogą przełożyć się na zmęczenie i senność oraz zaburzenia koncentracji. Jednak są to nieoczywiste symptomy i podobnie jak pozostałe objawy mogą świadczyć nie tylko o ciąży.

Świadomy przebieg ciąży – rób badania

 

Badania w ciąży to bardzo ważne zadanie dla każdej przyszłej mamy. Stosując się do kalendarza badań w ciąży, będziemy wiedzieć, jak rozwija się ciąża, i szybko reagować na zachodzące zmiany.

Jakie badania należy wykonać w pierwszych 10 tygodniach ciąży?

  • Badanie krwi –testy na obecność beta-hCG, które są skuteczniejsze od domowych testów z moczu.
  • Badanie ginekologiczne – lekarz sprawdzaogólny stan zdrowia, ciśnienie, wykonuje badanie cytologiczne i kieruje na badanie USG. Zaleca się wizytę lekarską między 6. a 8. tygodniem ciąży, czyli nie później niż 8 tygodni po ostatniej miesiączce.
  • TranswaginalneUSG – pierwsze badanie ginekologiczne w ciąży wykonywane jest przez pochwę. Potwierdza obecność zarodka, sprawdza jego akcję serca.

Podczas badania może okazać się, że jest więcej niż jeden pęcherzyk ciążowy. Może to oznaczać, że zostaniesz mamą wieloraczków. Pamiętaj jednak, że nawet połowa ciąż rozpoznanych na wczesnym etapie jako mnogie kończy się narodzinami jednego dziecka.

Przyszła mama jest także badana pod kątem przebytych w przeszłości i aktualnych chorób, takich jak różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia, kiła, wirusy HIV i HCV. Wczesne rozpoznanie tych chorób pozwala wdrożyć odpowiednią terapię, aby płód rozwijał się bezpiecznie.

Jak dbać o siebie w ciąży?

 

Jak dbać o siebie w ciąży? Lekka aktywność fizyczna pozwoli ciężarnej zachować nie tylko zdrowe ciało, ale także poprawi jej samopoczucie i przygotuje do porodu. Ćwiczenia nie powinny być jednak kojarzone z wysiłkiem, sportami wyczynowymi i zmęczeniem. Takie sporty są wręcz zabronione.

Świetnymi ćwiczeniami dla ciężarnych są: rozciąganie, joga, pilates, ćwiczenia na piłce i pływanie. Aktywność fizyczna pomoże zniwelować ból kręgosłupa, zwiększy wydolność krążeniowo-oddechową, zmniejszy ryzyko wystąpienia cukrzycy po ciąży i poprawi stan mięśni.

Zdrowe odżywianie dla przyszłej mamy

 

Choć zapotrzebowanie energetyczne ciężarnej nie zwiększa się zbyt wiele, to zapotrzebowanie na pewne składniki zdecydowanie wzrasta. Wystarczy spojrzeć na piramidę zdrowego żywienia zalecaną przez Instytut Żywności i Żywienia. Jak wygląda dieta w ciąży? Jadłospis powinnien obfitować w owoce i warzywa, produkty zbożowe, nabiał. Nie sposób pominąć ryb i owoców morza będących cennym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Stres w ciąży – jak sobie z nim radzić?

 

Płacz i stres w ciąży nie powinny być powodem do wstydu. Zamiast ukrywać lęki i udawać, że wszystko jest w porządku, lepiej zwerbalizować obawy, opowiedzieć o nich komuś bliskiemu. Mówienie o problemach przynosi ulgę i pomaga znaleźć rozwiązanie trudnych sytuacji.

Lekarstwem na stres jest sen. Zmęczenie wzmaga frustrację, rozdrażnienie i niepokój. Dlatego w nerwowych sytuacjach warto porządnie się wyspać.

Techniki relaksacyjne pozwalają skutecznie obniżyć napięcie – to m.in. taniec, joga dla ciężarnych, masaż, biofeedback, hipnoza, a także aromaterapia.

Jeśli silne zdenerwowanie w ciąży jest reakcją na nowe doświadczenie, lękiem przed nieznanym, pomóc może rozmowa z położną, spotkania w szkole rodzenia albo odpowiednia lektura. Boimy się tego, co nieznane, a poznając to, pokonujemy lęki.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *