Jak przestać jeść słodycze? Sposoby na ograniczenie słodyczy…

Nadmierne dogadzanie sobie za pomocą słodkości to problem prowadzący nie tylko do nadwagi. Przetworzona żywność i cukier w nadmiarze mogą prowadzić do różnych problemów metabolicznych i chorób. U wielu osób odstawienie słodyczy poprawia także wygląd skóry, po chwilowych spadkach dodaje energii, zmniejsza dolegliwości związane z wahaniami naturalnych cykli. Pozostaje tylko pytanie: jak przestać jeść słodycze?

Nie mogę przestać jeść słodyczy – z czego to wynika?

Nadmierne objadanie się słodkościami może mieć różne podłoże. Zdarza się nierzadko, że kryje się za tym tak naprawdę głębszy problem, dla którego jedzenie jest tylko przykrywką. Słodycze uruchamiają w naszym mózgu układ nagrody, dają przyjemność. Często jest to tak naprawdę kompensowanie braku satysfakcji w pracy i w życiu, zajadanie stresów i smutków. Wówczas należy, poza staraniem się, żeby zredukować niezdrowe jedzenie, popracować nad zmianą w życiu i w swojej głowie.
Innymi powodem sięgania zbyt często po czekoladki, cukierki i batoniki może być po prostu jedzenie z nudów. Nie jest to wcale rzadkie zjawisko. I znowu – nasz mózg szuka stymulacji, a jedzenie dostarcza wrażeń zmysłowych i przyjemności.
Kolejna przyczyna zadania nadmiernej ilość słodyczy to nieumiejętność bilansowania diety lub brak czasu i możliwości, aby się tym zająć. Gotowe przekąski kuszą łatwą dostępnością, wymagają tylko wyjęcia z opakowania. Cukier to szybki zastrzyk energii, który ratuje przed przemęczeniem podczas pracy albo nauki. Niestety łatwo wchodzi w nawyk. Jak z niego wyjść?

Jak rzucić słodycze? Szukaj zamienników

Przydatna jest świadomość tego, że to samo, co daje jedzenie słodyczy – przyjemny smak, dawkę energii, zajęcie się czymś na chwilę i dzielenie się z innymi – pozwalają uzyskać też inne produkty. Warto zamienić słodycze na zdrowsze przekąski. Orzechy i nasiona dodadzą energii zarówno do wysiłku fizycznego, jak i umysłowego. Świeże i suszone owoce zawierają cukry proste, które odpowiadają za szybki przypływ energii i odsunięcie uczucia głodu. Mają też jednak błonnik, witaminy i minerały. Szukanie zdrowych przekąsek zamiast tych gotowych i przetworzonych to świetny sposób na jedzenie z nudów. Cukier w napojach i domowych deserach można zastąpić miodem, syropem z agawy (jego smak jest bardzo podobny), syropem klonowym, różnymi naturalnymi i sztucznymi słodzikami.

Stopniowe wprowadzanie zmian

W rozwiązaniu problemu jak nie jeść słodyczy ważna jest konsekwencja, ale też stopniowe wprowadzanie zmian. Każda nagła rewolucja żywieniowa, nawet na lepsze, może skończyć się problemami z trawieniem i wypróżnianiem. A jeżeli jesz bardzo dużo słodyczy, to ich gwałtowne odstawienie zaskakuje brakiem energii, rozdrażnieniem, a nawet bólami głowy. Dlatego najlepszy sposób to stopniowe ograniczanie słodyczy, zmniejszanie liczby i wielkości ich porcji w ciągu dnia, dodawanie mniejszej ilości cukru do napojów i deserów.

Przyrządzanie jedzenia w domu

Jeżeli jesteś osobą ciągle zabieganą, wiecznie zajętą i w ruchu, łatwo sięgać po gotowe produkty i nie kontrolować ich składu. Pytanie, jak przestać jeść słodycze, kiedy są wszędzie i są wygodne, jest wyzwaniem. Warto przyrządzać swoje posiłki samodzielnie w domu, aby nie musieć ulegać pokusie, kiedy czujemy ssanie w żołądku i niemożność koncentracji. Nie musi to być nic skomplikowanego. Mniejszy posiłek może zastąpić pudełko z miksem orzechów i owoców. Przygotując w domu batony, granole i wypieki możesz użyć lepszych, wyłącznie naturalnych składników oraz zredukować znacznie ilość cukru, którą zawierają.

Wyrabiania nawyków i motywacja

Mówi się, że aby coś stało się nawykiem, potrzeba powtarzania danej czynności przez 21 dni. Równie ważna jest możliwość śledzenia i kontrolowania swoich postępów. Co możesz zrobić w przypadku rzucania słodyczy? Używaj karteczek z przypomnieniami, zapisuj, co jesz w ciągu dnia. Wyznacz też sobie nagrodę i motywację. Pomysł, że pieniądze oszczędzone na czekoladowych batonach możesz pod koniec miesiąca przeznaczyć na jakiś drobiazg albo odkładać regularnie do skarbonki.
Warto również szukać wsparcia osób w otoczeniu. Siostra, przyjaciółka czy partner, poinformowani o Twoim postanowieniu, mogą podjąć wspólne wydawanie albo chociażby pytać Cię o postępy i za nie chwalić. Wiedząc, że szukasz sposobów jak rzucić słodycze, nie będą też proponować niezdrowych przekąsek.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *