Jak przechowywać żywność, żeby była świeża i zdrowa?

Prawidłowe przechowywanie żywności pozytywnie wpływa na zdrowie domowników, ale ma też wiele dodatkowych korzyści. Zapobiega marnowaniu jedzenia, sprawia, że produkty są smaczniejsze i nie tracą witamin, a do tego pozwala na znaczne oszczędności. Jak można w prosty sposób zadbać o swoich bliskich i ograniczyć wydatki na artykuły spożywcze? Wystarczy stosować się do kilku prostych reguł.

Cztery podstawowe zasady przechowywania jedzenia

Zdrową i świeżą żywnością można cieszyć się przez długi czas, zwracając uwagę na cztery ważne kwestie. Jedną z nich jest sprawdzanie daty przydatności do spożycia artykułów w trakcie zakupów. Wiele produktów w sklepach pochodzi z różnych partii towaru, a sprzedawcom zależy przede wszystkim na pozbyciu się asortymentu z najkrótszą datą ważności. Łatwo więc możemy trafić na żywność, która już po kilku dniach będzie nadawała się do wyrzucenia. Idąc na zakupy, warto wybierać więc te produkty, które mają najdłuższy okres przydatności, a tym samym nie muszą być natychmiast wykorzystane. Równie ważne jest, by wszystkie artykuły spożywcze przechowywać w odpowiedniej dla nich temperaturze. O tym, ile stopni Celsjusza będzie optymalne dla danego produktu, informuje producent na etykiecie.

Pozostałe dwie kwestie, na które należy zwrócić uwagę, to miejsce przechowywania żywności i sposób jej pakowania. Jeśli mamy do czynienia z produktami, które szybko się psują, oczywiście przechowujemy je w lodówce. Warto jednak wiedzieć, że te wiktuały, które zawierają zdrowe bakterie – jak jogurty, kefiry czy mleko – należy przechowywać na górnej półce, gdzie temperatura jest najwyższa. Dolna półka najbliżej zamrażarki jest za to idealna do przechowywania owoców i warzyw, które tym dłużej zachowują świeżość, im chłodniejsze jest miejsce, w którym je trzymamy. Produkty niewymagające aż tak niskiej temperatury najlepiej przechowywać w szafkach, z dala od światła i wilgoci. Co zaś z pakowaniem? Ten temat zdecydowanie warto omówić szerzej.

Folia aluminiowa, pojemniki próżniowe, folia spożywcza, czyli jak pakować żywność?

Nawet żywność przechowywana w odpowiednim miejscu i we właściwej temperaturze może być narażona na zepsucie lub utratę walorów smakowych i zdrowotnych, jeśli nie będzie prawidłowo zapakowana. Wpływają na nią światło, powietrze, drobnoustroje gromadzące się w kuchni i wiele innych szkodliwych czynników zewnętrznych. Z pomocą przychodzą nam jednak tutaj różnorakie produkty do pakowania, takie jak folia aluminiowa i spożywcza, pojemniki próżniowe czy woreczki śniadaniowe.

W przypadku potraw o intensywnej woni można postawić na opakowania hermetyczne. Nie tylko zabezpieczają one danie przed czynnikami zewnętrznymi oraz utratą aromatu i smaku, ale też chronią inne produkty przed przesiąkaniem niewskazanym dla nich zapachem. Podobny efekt w dużo tańszy sposób można jednak osiągnąć także za pomocą folii aluminiowej. Nie przepuszcza ona powietrza, hamuje rozprzestrzenianie się aromatów i doskonale chroni żywność przed światłem. Warto jednak w tym wypadku pamiętać, że matowa strona folii powinna znaleźć się przy pakowaniu od wewnątrz – to zapobiegnie przedostawaniu się do środka ciepła. W przechowywaniu artykułów spożywczych o długiej dacie ważności, które nie wymagają niskiej temperatury, mamy większą dowolność. Możemy trzymać je w szafkach lub na wierzchu, w ulubionych ozdobnych pojemnikach czy słoiczkach. Warto jednak zwrócić uwagę, by były one szczelnie zamykane, wtedy produkty nie będą traciły zapachu – jest to ważne zwłaszcza w przechowywaniu kawy, herbaty i przypraw.

Woreczki śniadaniowe, folia spożywcza, plastikowe pojemniki – w czym zabierać jedzenie do pracy i szkoły?

Jak pakować żywność, gdy wychodzimy z domu, aby nawet po kilku godzinach poza lodówką była świeża i nie straciła swoich wartości odżywczych? Mamy na to kilka sposobów. Jednym z nich jest używanie plastikowych pojemników śniadaniowych – daje to pewność, że jedzenie nie wyschnie i nie zabrudzi przedmiotów w torebce czy plecaku. Jeśli jednak zabieramy ze sobą różne produkty, na przykład dwie różne kanapki, lepiej jest zapakować je oddzielnie. Tutaj sprawdzą się na przykład zwykłe woreczki śniadaniowe, które są tańszą alternatywą dla pudełek i zajmują mniej miejsca. W ich przypadku wystarczy zadbać o szczelne zamknięcie, by cieszyć się doskonałym smakiem drugiego śniadania po upływie kilku godzin od jego przygotowania.

Zamiennikiem dla woreczków mogą być papierowe torebki śniadaniowe. Są one dostępne w kilku rozmiarach, dzięki czemu można dobrać takie, które najlepiej pasują do objętości artykułów spożywczych zabieranych z domu. W ich przypadku również nie trzeba się martwić, że masło czy majonez przesiąkną przez papier i zabrudzą torbę oraz rzeczy, które się w niej znajdują. Do pakowania kanapek należy po prostu wybrać tłuszczoszczelną wersję torebek. W przypadku gdy zabieramy do pracy obiad, najlepiej sprawdzi się z kolei lunch box, czyli specjalny pojemnik z kilkoma komorami. Umieszczając jedzenie w takim pudełku, można uniknąć mieszania się potraw, dzięki czemu posiłek staje się przyjemniejszy.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *