Jak prawidłowo przechowywać narzędzia stomatologiczne?

Zachowanie bezpieczeństwa i higieny to podstawa przy prowadzeniu gabinetu stomatologicznego. Jak odpowiednio zadbać o standardy higieniczne w gabinecie?

Gabinet stomatologiczny to miejsce, które wymaga szczególnej dbałości o higienę. Wszystkie narzędzia stomatologiczne takie jak: lusterka, narzędzia do wypełnień, czy nożyczki stomatologiczne wymagają odpowiedniego mycia, dezynfekcji i przechowywania. Jakie są najważniejsze zasady dotyczące przechowywania narzędzi stomatologicznych?

Przygotowanie narzędzi do przechowywania

Przy przechowywaniu narzędzi stomatologicznych należy pamiętać, by chronić je przed uszkodzeniem bądź skażeniem. Ich opakowania nie powinny być narażone na rozerwanie, rozszczelnienie, zakurzenie, zamoczenie, czy zawilgotnienie. Warto przed włożeniem do szuflady sprawdzić, czy narzędzia stomatologiczne nie mają uszkodzonego opakowania. Wszystkie używane już narzędzia przed przechowywaniem muszą być sterylne.

Jak bezpiecznie przechowywać narzędzia stomatologiczne?

Narzędzia stomatologiczne powinny być posegregowane według przeznaczenia i przechowywane w szczelnych zamykanych szufladach bądź szafach, które znajdują się minimum 30 cm nad podłogą. Zaleca się, by instrumenty medyczne znajdowały się także w odpowiedniej odległości od źródła wody, a także dozowników do mycia i dezynfekcji rąk. Dzięki temu będzie mniejsze prawdopodobieństwo ich zabrudzenia, także przy sprzątaniu gabinetu.

Istotną kwestią jest także odpowiednie opisanie miejsca, w którym te narzędzia są przechowywane. Gdy każda szuflada zostanie opisana, wtedy łatwiej będzie znaleźć narzędzie i nie otwierać szuflady, dopóki nie ma takiej konieczności. To usprawni pracę w gabinecie, jak i zachowanie higieny.

Warto mieć na uwadze, że w przypadku zabrudzenia opakowania, kontaktu z czynnikami zewnętrznymi, czy uszkodzeniem bądź upadkiem konieczne jest ponowne przeprowadzenie procesu sterylizacji.

Oznakowanie opakowań

Ważną kwestią przy przechowywaniu narzędzi dentystycznych jest także oznakowanie opakowań. Można to zrobić na dwa sposoby — za pomocą metkownic lub ręcznie. Takie oznakowanie powinno zawierać informacje dotyczące daty sterylizacji, daty ważności oraz danych identyfikujących osobę, która przeprowadziła sterylizację. Przechowywanie niezbędnych narzędzi to niezwykle istotna część prowadzenia gabinetu stomatologicznego. Nieprawidłowe przechowywanie może prowadzić do zakażeń, nawet jeśli higiena będzie zachowana przy pracy dentysty, jak i asysty.

Warto pamiętać także, o wyborze profesjonalnego sprzętu, takiego jak ten od: https://chirmed.pl/. Firma produkuje narzędzia z tytanu, który jest wytrzymały, odporny na korazję, a także cechuje się odpornością na działanie pływów ustrojowych, dlatego doskonale nadaje się jako narzędzie medyczne. Dzięki temu utrzymanie gabinetu u sprzętu w czystości będzie jeszcze łatwiejsze!

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *