Jak leczyć zapalenie krtani?

Przytrafia się osobom, które w swojej pracy zawodowej z dużą intensywnością posługują się głosem, ale nie tylko. Zapalenie krtani do uciążliwa dolegliwość – objawia się chrypką, bólem gardła, a nawet zanikiem głosu. Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobę.

Jakie są objawy zapalenia krtani?

Nauczyciele, aktorzy, lektorzy – to niektóre z zawodów narażonych na rozwój stanu zapalnego górnego odcinka dróg oddechowych, przeznaczonego do wydawania dźwięków. Jednak zapalenie krtani może przydarzyć się każdemu – szczególnie w okresie częstych zachorowań. U dzieci może być powikłaniem alergii lub przewlekłego nieżytu górnych dróg oddechowych. Latem zapalenie krtani bywa skutkiem częstego picia bardzo zimnych napojów i lodów. Na chorobę tę narażeni są też palacze – w ich przypadku przyczyną jest zniszczona śluzówka i aparat rzęskowy, którego zadaniem jest oczyszczanie dróg oddechowych.

Zapalenie krtani na początku objawia się chrypką, której towarzyszy ból gardła. Z czasem pojawiają się problemy z mówieniem, a nawet całkowity zanik głosu. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów jest kaszel – suchy, napadowy. U dzieci przybiera formę charakterystycznego kaszlu „szczekającego”. Pojawia się pieczenie w gardle, suchość w ustach i uczucie łaskotania, a także umiarkowanie nasilona trudność w oddychaniu i płytki oddech.

Jeśli zapalenie krtani występuje u osoby spoza grup zawodowych podwyższonego ryzyka, chorobę często poprzedzają objawy infekcji wirusowej – wodnisty katar, któremu towarzyszy gorączka.

Różnice między zapaleniem gardła, a zapaleniem krtani

Ze względu na dość zbliżone objawy, zapalenie krtani często bywa mylone z zapaleniem gardła. Tym bardziej, że przyczyny obu chorób mogą być te same – infekcja wirusowa, alergia czy podrażnienie dymem papierosowym. Ze względu jednak na fakt, iż te dwie choroby nieraz wymagają innego leczenia, trzeba umieć je odróżnić.

Przy zapaleniu gardła również występuje ból, uczucie pieczenia, suchość w ustach i trudności w przełykaniu. Może pojawić się nawet chrypka. Jednak chory nie ma problemu z utratą głosu. Nie obserwuje też żadnych trudności w oddychaniu. Typowym dla zapalenia krtani objawem jest właśnie zanik lub zniekształcenie głosu – utrzymuje się on od kilku, do nawet kilkunastu dni.

Jak leczyć zapalenie krtani?

Diagnoza zapalenia krtani jest stosunkowo łatwa – lekarzowi wystarczy opis objawów oraz ewentualne informacje o pacjencie, np. czy pali, czy wykonuje zawód z grupy ryzyka, czy cierpi na alergie itp. Zanim rozpoczniemy leczenie, musimy rozróżnić zapalenie krtani w postaci ostrej od przewlekłego zapalenia krtani. Jeśli dopadło nas ostre zapalenie krtani, poradzi sobie z nim lekarz pierwszego kontaktu – zbada gardło i uszy, sprawdzi drożność nosa i wykona badanie stetoskopem.

Aby szybko pozbyć się uciążliwych objawów zapalenia krtani, przyjmujmy przepisane leki i ściśle trzymajmy się zaleceń lekarza. W chorobie tej raczej nie stosuje się antybiotykoterapii – chyba, że towarzyszy jej infekcja bakteryjna.

Leczenie zapalenia krtani można usprawnić dzięki trzymaniu się kilku zasad. Warto wtedy:

  • Unikać zmiany temperatur – najlepiej odpoczywać w ciepłym domu
  • Dużo pić – niegazowanej wody, naparów ziołowych
  • Osłonić szyję chustką lub szalikiem
  • Nawilżać powietrze, szczególnie zimą – przyda się do tego jonizator, nawilżacz lub zwykły wilgotny ręcznik położony na kaloryferze
  • Wspomagać się ziołowymi tabletkami lub płukankami
  • Płukać gardło wodą z sodą oczyszczoną lub naparami, np. z rumianku, z kory dębu czy szałwii
  • Zrezygnować z palenia, a także ostrych, kwaśnych, gorących lub bardzo zimnych potraw

Aby zmniejszyć stan zapalny i obrzęk błon śluzowych, a także poprawić odporność, warto wspomóc się preparatami na bazie składników naturalnych, takich jak tymianek, podbiał, prawoślaz cytryna, miód itp. Dostępne są one w aptece bez recepty w formie syropów, płukanek, tabletek do ssania czy aerozoli.

Przewlekłe zapalenie krtani

Zapalenie krtani najczęściej ma formę ostrą i mija maksymalnie po kilkunastu dniach. Jeśli jednak niepokojące objawy utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie, prawdopodobnie mamy do czynienia z zapaleniem przewlekłym. Diagnoza tej choroby wymaga przede wszystkim wnikliwego wywiadu z pacjentem. Czy praca zawodowa naraża go na długotrwały kontakt z substancjami drażniącymi? A może nadmiernie forsuje struny głosowe? Przewlekłe zapalenie krtani bywa też skutkiem nadużywania alkoholu, choroby refluksowej przełyku, chronicznego zapalenia zatok, a nawet inwazji pasożytów.

Pogłębiona diagnostyka zapalenia krtani obejmuje m.in. badanie stroboskopowe, które umożliwia obejrzenie fałd strun głosowych pod dużym powiększeniem. Lekarz może też zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub badania histopatologicznego. Jeśli podejrzewa inną przyczynę choroby, może skierować pacjenta np. na gastroskopię lub testy alergiczne.

Zapalenie krtani zwykle przechodzi szybko i nie niesie ze sobą groźnych powikłań. Trzeba jednak szybko reagować na wszelkie niepokojące objawy. Nieraz jest konieczna pomoc foniatry – otolaryngologa specjalizującego się w diagnozowaniu nieprawidłowości w wydawaniu dźwięków. Osoby ze skłonnością do zapalenia krtani, szczególnie z obciążonych ryzykiem grup zawodowych, są narażone na rozwój raka krtani. Warto więc szybko reagować na wszelkie nieprawidłowości i ściśle trzymać się zaleceń lekarskich.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *