Jak leczyć hemoroidy?

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które naturalnie występują w kanale odbytu, a stan patologiczny to nic innego, jak choroba hemoroidalna – czyli żylaki odbytu, które pojawiają się, gdy guzki objęte są stanem zapalnym. Hemoroidy są jedną z najbardziej i najczęściej spotykanych chorób cywilizacyjnych – jak głoszą statystyki okresowo cierpi na nią, aż co druga osoba! Żylaki odbytu charakteryzują się krwawieniem z odbytu, pieczeniem i bólem podczas wypróżniania, a nawet krwią w stolcu. Co zrobić, gdy problem pojawi się również u Ciebie? Nie martw się – poznamy wszystkie towarzyszące objawy i sposoby leczenia, dzięki którym pozbędziesz się krępującego problemu.

Hemoroidy – przyjrzyjmy się im bliżej

Guzki krwawnicze wyglądem przypominają poduszeczki – jest to fizjologiczna część struktury odbytu – ma je każdy człowiek. Rolą poduszkowatych naczyń żylnych jest uszczelnienie odbytu, dzięki czemu możliwa jest kontrola wydalania gazów i stolca. Zdrowe hemoroidy podczas defekacji przylegają do ściany jelita, a krew odpływa do naczyń krwionośnych – dzięki temu wypróżnienie nie jest bolesne i przede wszystkim: możliwe! W momencie gdy guzki krwawnicze są powiększone możemy mówić o chorobie, czyli żylakach odbytu – krew z tak zwanych „poduszeczek” nie odpływa prawidłowo. Powiększone hemoroidy podczas oddawania kału wypychane są na zewnątrz odbytu i mogą ulegać uszkodzeniom, co jest przyczyną ich krwawienia oraz bólu podczas defekacji.

Przyczyny choroby hemoroidalnej

Hemoroidy dają się we znaki dopiero w momencie pojawienia się stanu zapalnego – choroba cywilizacyjna pojawia się najczęściej u osób po 50 roku życia, kobiet w ciąży i po porodzie. Przyjmuje się, że najczęstszymi przyczynami występowania hemoroidów są:

  • mało aktywny, siedzący tryb życia – według statystyk choroba hemoroidalna dotyka często pracowników biurowych, zawodowych kierowców oraz zapalonych graczy gier komputerowych (siedząca pozycja)
  • nieprawidłowa dieta – zbyt mała ilość przyjmowanego błonnika i płynów często prowadzi do zaparć, które zmuszają błonę śluzową odbytu do nadmiernego rozciągnięcia
  • zaawansowana ciąża – nacisk rozwijającego się płodu na układ żylny utrudnia prawidłowy przepływ krwi i powoduje zaburzenia pracy jelit
  • poród – nasilone parcie powoduje rozciąganie guzków krwawniczych, co skutkuje bolesną chorobą hemoroidalną
  • seks analny oraz częste biegunki zwiększają ryzyko wystąpienia choroby hemoroidalnej

Objawy choroby hemoroidalnej

Objawy żylaków odbytu są nieprzyjemne i uciążliwe, jednakże szybka diagnoza pozwoli na szybkie rozwiązanie krępującego problemu. Wśród objawów choroby hemoroidalnej znajdują się:

  • swędzenie odbytu, które jest jednym z pierwszych objawów (niestety często bagatelizowanym)
  • podrażnienie śluzówki i sączenie się wydzieliny, która sprzyja rozwojowi stanu zapalnego
  • uczucie niepełnego wypróżnienia i śladowe ilości krwi na papierze toaletowym, w zaawansowanym stadium krew może pojawić się również na toalecie
  • wypadanie guzka, który wyczuwany jest w okolicy odbytu
  • ból i pieczenie podczas oddawania stolca

Leczenie hemoroidów

Jeżeli zauważysz u siebie przedstawione objawy nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem – biegła diagnoza żylaków odbytu pozwoli skutecznie zażegnać problem. Warto podkreślić, że im wcześniej tym lepiej – natychmiastowe działanie pozwoli Ci na bezbolesne wizyty w toalecie.

W przypadku, gdy dolegliwości chorobowe nie są uciążliwe, możesz skorzystać z miejscowych produktów, które dostępne są w aptekach bez przypisu lekarza. Największą popularnością cieszą się leki w postaci kremów i maści (zerknijcie tutaj), a na zdecydowane prowadzenie wysuwa się Procto-Glyvenol. Krem stosuje się w przypadku hemoroidów wewnętrznych i zewnętrznych – łagodzi on stany zapalne, a dodatkowo działa przeciwbólowo. W ofercie aptecznej znajdują się również inne produkty Procto-Glyvenol, które są doskonałym uzupełnieniem leczenie kremem: czopki, żel do higieny intymnej, chusteczki nawilżane oraz Procto-Glyvenol Complex w tabletkach, który dzięki uniwersalnemu połączeniu składników (diosmina, wyciąg z ruszczyka kolczastego, heparyna, witamina C) wspomagają walkę z żylakami odbytu. Nie jest to oczywiście koniec listy produktów, które pozwolą skutecznie walczyć z hemoroidami – wraz z wysoką liczbą zachorowań analogicznie zwiększa się liczba preparatów: Procto-Hemolan krem, Procto-Hemolan czopki, Criorectum Protect czopki krioterapeutyczne czy Ruskorex czopki.

Jeżeli nie zauważysz u siebie poprawy koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który po przeprowadzeniu badań zaleci specjalistyczne leczenie. W ciężkich przypadkach może zaistnieć konieczność skorzystania z metod inwazyjnych np. laserowa operacja hemoroidów, zamrażanie, gumkowanie żylaków odbytu i zabiegi chirurgiczne. Należy mieć na uwadze, że szybka reakcja ma wpływ na to w jaki sposób przebiegnie leczenie, a dodatkowo z jakim nasileniem odczujesz towarzyszące żylakom odbytu objawy.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *