Jak kawa wpływa na Twoje zdrowie?

Kawa odkryta została przez Arabów, a na europejski rynek wprowadził ją Polak Jerzy Franciszek Kulczycki, żołnierz i dyplomata Jana III Sobieskiego. Magia tego niezwykłego napoju polega głównie na zniewalającym aromacie, a także na zawartości kofeiny. Kofeina to biała substancja o gorzkawym smaku, która posiada moc specyficznego oddziaływania na organizm człowieka.

Kawa jest dziś jednym z najbardziej popularnych towarów na świecie i jest uprawiana w ponad 50 krajach. Najsmaczniejszy kawa to słynna Arabika. Bariści na całym świecie do perfekcji opanowują kunszt parzenia kawy i jej podawania na rozmaite sposoby. Trzeba jednak pamiętać, że kawę należy pić z umiarem. W tym artykule przedstawiamy odpowiedź na pytanie, czy kawa jest zdrowa?

Kawa a zdrowie – doskonałe informacje dla wszystkich kawoszy

Naukowcy regularnie badają wpływ kofeiny na organizm człowieka. Wszyscy wiemy, że filiżanka czarnej kawy bez cukru to napój praktycznie bezkaloryczny, ale przez wielu oceniany jako sycący. Kawa często jest więc skutecznie stosowana przez osoby będące na diecie. Kaloryczność kawy podwyższana jest poprzez dodawanie do niej cukru oraz mleka. Wielu z nas codziennie sięga przynajmniej po filiżankę kawy dziennie.

Jaki tak naprawdę jest wpływ kawy na zdrowie człowieka?

Najnowsze badania naukowe wskazują, że wypijana w umiarkowanych ilościach i o odpowiednich porach kawa potrafi bardzo pozytywnie oddziaływać na organizm. Zaleca się wypijać nie więcej niż cztery filiżanki kawy dziennie. Kawa nie powinna być też pita na czczo. Pierwszą filiżankę należy spożyć rano, po lekkim posiłku. Kawa działa wówczas odprężająco, poprawia koncentrację i samopoczucie, a także wzmacnia serce. Kofeina ponadto pobudza układ oddechowy, obniża napięcie mięśni oraz stymuluje krążenie. Najpóźniej kawę należy spożywać po południu. Tak więc to już pewne. Zbawienny wpływ kofeiny na organizm został naukowo udowodniony.

Pita w rozsądnych ilościach kawa w żadnym wypadku nie ma związku z chorobami nowotworowymi, chorobami serca, nie powoduje zaburzeń rytmu serca oraz nie podwyższa ryzyka choroby niedokrwiennej. Dzieje się wręcz odwrotnie. Udowodniono, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko śmierci z powodów krążeniowych o ponad jedną trzecią. Kawa zawiera bowiem ogromną ilość substancji przeciwzapalnych, które skutecznie chronią organizm przed starzeniem się, a naczynia krwionośne przed miażdżycą. Wszyscy wielbiciele tego unikalnego napoju zastanawiający się nad tym, czy kawa jest zdrowa, mogą więc spokojnie odetchnąć z ulgą.

Systematyczne i umiarkowane picie kawy obniża także wydzielanie insuliny, przyczyniając się przez to do zmniejszenia ryzyka otyłości i cukrzycy typu II. Wedle najnowszych badań kawa nie ma też związku z osteoporozą, o ile spożywa się właściwą ilość nabiału i ryb. Badając wpływ kawy na organizm, naukowcy dowiedli ponadto, że obniża ona ryzyko nowotworu macicy. Mała czarna może więc spokojnie, codziennie zagościć na Twoim stole przy śniadaniu.

Wpływ kawy na zdrowie – jak przygotować kofeinowy napój?

O tym, czy kawa jest zdrowa, czy też nie decyduje oczywiście także sposób jej przygotowania oraz jakość samej kawy. Prawdziwa kawa występuje w postaci ziaren i tylko i wyłącznie w taką kawę powinniśmy się zaopatrywać. Decydując się na kupno kawy już zmielonej, nigdy tak naprawdę nie będziemy pewni, jaki jest jej prawdziwy skład. Kawa rozpuszczalna natomiast powstaje dzięki długiemu i skomplikowanemu procesowi przemysłowemu, jakim jest suszenie w wyniku zamrażania lub suszenie rozpryskowe. Wszyscy smakosze najlepiej wiedzą o tym, że kawa powstała w taki sposób nie ma wiele wspólnego z aromatycznymi ziarnami.

Jeśli zależy nam na tym, by wpływ kawy na organizm był faktycznie zbawienny, to zainwestujmy w żarnowy młynek oraz przelewowy ekspres do kawy. Kawa zmielona tuż przed spożyciem będzie kusiła najlepszym aromatem. Coraz bardziej popularne stają się także profesjonalne, wielofunkcyjne ekspresy ciśnieniowe ze wbudowanym młynkiem. Ich minusem jest wysoka cena, ale zaparzona kawa w wielu przypadkach niczym nie odbiega od napoju przygotowanego przez zawodowych baristów. Niewykorzystane ziarna kawy koniecznie przechowujmy w lodówce w szczelnym słoiku. W ten sposób zachowamy ich świeżość na dłużej.

Chcąc zapewnić sobie pozytywny wpływ kawy na zdrowie, pijmy ją z odtłuszczonym, krótko pasteryzowanym mlekiem, które zachowuje niemal wszystkie wartości mleka od krowy i jest także bardzo smaczne. Pod żadnym pozorem nie stosujmy żadnych zabielaczy ani śmietanek w proszku. Unikać należy także picia kawy parzonej po turecku, czyli tak zwanej plujki. Taki napój to nie roztwór, a zawiesina, która potrafi mocno podrażnić żołądek, wątrobę oraz podwyższyć poziom cholesterolu.

Jaką kawę wybrać? Zajrzyj na Terdeals.com i sprawdź nasz ranking kaw ziarnistych oraz kaw rozpuszczalnych!

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *