Jak dobrać ramę roweru?

Wybór odpowiedniej ramy do roweru jest kluczowy, ponieważ decyduje o komforcie, jak i efektywności podczas jazdy. Sprawdź, na jak dobrać ramę

Dlaczego dobór ramy roweru jest tak istotny?

Idealnie dopasowane do naszych preferencji rowery obejmują także dobór ramy roweru. Niezależnie od tego, czy zamierzasz jeździć po górach, czy po asfaltowych nawierzchniach, dobrze dobrany rozmiar sprawi, że twoja pozycja zajmowana na pojeździe będzie odpowiednia. To wpływa nie tylko na komfort, ale również na zdrowie. Dlatego ważne jest, abyś wiedział, jak dobrać ramę.

Odpowiednia sylwetka podczas przemieszczania sprawia, że po wielogodzinnej jeździe nie będziesz musiał martwić się o ból pleców. Dodatkowo zbyt mały lub zbyt duży rozmiar ramy roweru może powodować bóle w kolanach.

Niestety, ale korygowanie pozycji za pomocą siodełka lub mostka nie przyniesie pożądanych efektów. Nawet krótka wycieczka na źle dobranym rowerze na pewno nie będzie przyjemna. Wiele osób w ten sposób zniechęca się do podróżowania na dwóch kółkach. Na szczęście wiemy, jak dobrać ramę do konkretnego roweru.

Dobrze dobrana rama to przede wszystkim:

 • komfort jazdy,
 • poprawna pozycja zajmowana na siodełku,
 • efektywniejsza jazda, która wpływa na mniejsze zmęczenie.

Jaki rozmiar ramy do wzrostu?

Aby skutecznie dobrać ramę do roweru, oprócz wzrostu należy poznać długość wewnętrznej strony nogi. Do wykonania pomiarów wystarczy centymetr i kilka minut wolnego czasu.

Sugerując się poniższą tabelką, będziesz mógł wybrać rozmiar ramy odpowiedni dla siebie. Pamiętaj jednak, że podane wyniki są orientacyjne i nie dla każdego mogą być odpowiednie.

Wysokość ciała Długość wewnętrznej strony nogi Rozmiar ramy dla rowerów górskich Rozmiar ramy dla rowerów miejskich i trekkingowych
152 cm 71 cm 14̎” (36cm) 16″  (41 cm)
157 cm 72 cm 15″ (38 cm) 17″  (43 cm)
162 cm 74 cm 16″ (41 cm) 18″  (46 cm)
167 cm 75 cm 16″ (41 cm) 18″  (46 cm)
172 cm 76 cm 17″ (43 cm) 19″  (48 cm)
175 cm 77 cm 17″ (43 cm) 19″  (48 cm)
177 cm 79 cm 18″ (46 cm) 20″  (51 cm)
182 cm 82 cm 18″ (46 cm) 20″  (51 cm)
187 cm 86 cm 19″ (48 cm) 21″  (53 cm)
192 cm 89 cm 20″ (51 cm) 22″  (56 cm)
197 cm 92 cm 21″ (53 cm) 22″  (58 cm)

 

Skuteczny sposób na dobranie rozmiaru ramy

Na rynku występuje kilka rodzajów rowerów, które różnią się od siebie przede wszystkim geometrią. Producenci przygotowują geometrię oraz rozmiary ram roweru tak, aby jazda w danych warunkach była jak najbardziej efektywna. Aby obliczyć rozmiar ramy należy w pierwszej kolejności wykonać następujące kroki:

 1. Stań przy ścianie najlepiej bez żadnego obuwia na nogach.
 2. Zmierz odległość pomiędzy podłożem a kroczem.
 3. Wynik należy pomnożyć przez
  • 0,57 dla roweru górskiego,
  • 0,63 dla roweru trekkingowego,
  • 0,66 dla roweru szosowego.
 4. Taki wynik dzielimy przez 2,54, aby można było otrzymać rozmiar ramy w calach.

Ta metoda sprawdza się bardzo dobrze u większości użytkowników. Osoby, które traktują jazdę na rowerze nieco bardziej ambitnie i planują w przyszłości rywalizację, powinny pomyśleć o wyborze nieco mniejszego rozmiaru ramy. Dzięki temu będzie zdecydowanie łatwiej zapanować nad rowerem podczas szybkiej jazdy. Różnice rozmiaru można zredukować przez odpowiednie wysunięcie sztycy rowerowej, a także dobór mostka.

Jaka rama rowerowa będzie odpowiednia dla kobiet?

Kobiety ze względu na nieco inną budowę powinny mieć inną ramę rowerową niż mężczyźni. Na szczęście z doborem odpowiedniego modelu nie będzie problemu, ponieważ producenci oferują dedykowane rowery dla pań.

Zwykle górna rura ramy jest krótsza i niżej pochylona. W ten sposób ręce nie są wyciągnięte w stronę kierownicy zbyt mocno. Dobór ramy rowerowej można wykonać za pomocą wcześniej przedstawionych obliczeń. Warto tylko zwrócić uwagę na to, czy jest ona przeznaczona dla kobiet.

Jak dobrać ramę dla roweru dziecięcego?

Dobór ramy rowerowej dla dziecka również powinien być przemyślany. Głównym kryterium podczas wyboru powinien być wiek, a także wzrost. Dzieci do około 6. roku życia mogą korzystać z ram uniwersalnych, przystosowanych do 16-calowych kół.

W przypadku dzieci starszych od 5 do 12 lat wybór jest znacznie szerszy. Do wyboru są ramy w rozmiarze od 11 cali do 15 cali. Pomocne przy zakupie będą informacje o długości wewnętrznej nogi.

Pamiętaj, aby nie kupować zbyt dużego roweru z myślą o przyszłości. Być może za kilka miesięcy rower będzie dobry, jednak do tego czasu dziecko niechętnie będzie na niego wsiadać. Zapanowanie nad zbyt dużym rowerem jest bardzo trudne, a to może prowadzić do upadku.

Najlepsze rowery znajdziesz na Ceneo.pl

Na Ceneo.pl znajdziesz szeroki wybór rowerów górskich, miejskich, szosowych, trekkingowych, a także wielu innych. Oferty sklepów obejmują również ramy rowerowe w różnych rozmiarach. Skorzystaj z filtrów i jeszcze szybciej wyszukaj interesujący cię model. Aby wybrać najlepsze rowery, skorzystaj z naszej porównywarki. W ten sposób będziesz mógł zadecydować, która oferta jest atrakcyjniejsza.

Autor: Bartłomiej Mazurek

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *