Jak dbać o zęby paląc papierosy?

Palacze zmagają się z wieloma konsekwencjami swojego nałogu – dotyczą one również jamy ustnej. Porzucenie go nie zawsze jest proste, dlatego osoby te często zadają sobie pytanie, w jaki sposób można zadbać o swoje zęby paląc papierosy?

Palenie papierosów to nałóg, którego konsekwencje zdecydowanie odbijają się na całym organizmie człowieka. Zmiany te dotyczą również obszaru jamy ustnej – do tych widocznych zaliczyć możemy nieestetyczne przebarwienia, jednak rozwijać się mogą również choroby, których nie widać na pierwszy rzut oka, takie jak na przykład stany zapalne dziąseł. W jaki sposób zatem zadbać o zdrowie swoich zębów w przypadku, gdy palimy papierosy? Przeczytaj nasz poniższy artykuł i poznaj kilka cennych wskazówek!

Jaki wpływ na zdrowie zębów i dziąseł wywiera palenie papierosów?

Z pewnością domyślasz się, że palenie papierosów nie jest dobre dla twojego organizmu. Jeżeli nie czujesz się gotowy na to, by całkowicie porzucić nałóg, warto, byś przynajmniej postarał się go ograniczyć. Jest to już niewielki krok do tego, by twoje zęby i dziąsła nie cierpiały tak bardzo z powodu tego czynnika. Każdy papieros zawiera duże ilości nikotyny oraz innych substancji smolistych, które bezpośrednio przyczyniają się do powstawania między innymi paradontozy. Jest to poważna choroba, prowadząca do wcześniejszej utraty zębów. Dlatego też każdy palacz powinien bezwzględnie dbać o regularną higienę jamy ustnej, pamiętając dodatkowo o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa. Jest to absolutne minimum, które pozwoli ograniczyć do minimum możliwe szkody oraz utrzymać zęby i dziąsła w dobrej kondycji.

Jak dokładnie palenie papierosów wpływa na zęby?

Najczęściej nałogowi palacze zmagają się z takimi problemami jak:

  • przebarwienia – dym papierosowy osadza się na powierzchni zębów, przez co powoduje zmianę koloru szkliwa. Im bardziej proces ten postępuje, tym zęby coraz bardziej żółkną. Niekiedy zdarza się, że nalot przybiera dużo ciemniejszy, nieestetyczny odcień i wnika w głębsze warstwy szkliwa, przez co jest dużo trudniejszy do usunięcia;
  • suchość w jamie ustnej – zmniejszone wydzielanie śliny jest nie tylko uciążliwe, ale i niezdrowe dla naszych zębów. Ślina bowiem zawiera w swoim składzie wiele substancji, w tym składniki mineralne, które stanowią między innymi ochronę przed bakteriami i kwasami dla naszego uzębienia. Suchość w jamie ustnej przyspiesza także proces tworzenia się płytki nazębnej, a w następstwie kamienia nazębnego oraz przyczynia się do rozwoju próchnicy.

Jak dbać o zęby paląc papierosy?

Prawidłowa higiena zdecydowanie stanowi w tym przypadku klucz do sukcesu. Poza regularnymi wizytami u stomatologa, należy systematycznie dbać o jamę ustną w domowym zaciszu. Niezbędnym minimum jest dokładne mycie zębów, również z uwzględnieniem dziąseł. Po tej czynności warto sięgnąć po płyn do płukania ust o działaniu antybakteryjnym, który zwłaszcza zastosowany wieczorem, pozwoli lepiej zadziałać składnikom aktywnym zawartym w paście. Jeżeli dążysz do osiągnięcia najlepszych efektów, nie powinieneś także zapominać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Musisz również wiedzieć, że dobór odpowiednich akcesoriów, w przypadku prawidłowej higieny jamy ustnej, ma ogromne znaczenie.

Systematycznie korzystaj z pomocy odpowiedniej szczoteczki do zębów

Zęby i dziąsła osób palących papierosy wymagają szczególnej troski. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie szczoteczka soniczna, która nie tylko doskonale czyści zęby i dziąsła, ale jednocześnie jest dla nich niezwykle delikatna. Dzięki szybkim ruchom włosia bardzo dokładnie usuwa płytkę nazębną, przebarwienia oraz wszelkie bakterie zalegające w jamie ustnej. Ponadto, dzięki masującym ruchom, poprawia ukrwienie dziąseł, pozytywnie wpływając na utrzymanie ich w dobrej kondycji.

Szczoteczka soniczna generuje fale dźwiękowe, które niszczą łańcuchy bakteryjne oraz tworzą mikrobąbelki docierające do każdej szczeliny zębów i dziąseł, pozbywając się w ten sposób wszelkich zanieczyszczeń. Efektu możesz spodziewać się już po pierwszym jej użyciu, gdyż zęby będą zauważalnie czystsze niż dotychczas. Jeżeli nałogowo palisz papierosy, dobrym wyborem będzie szczoteczka soniczna Oclean X PRO, wykonująca aż do 42 000 ruchów na minutę. Ich ilość przekłada się na najlepsze efekty usuwania codziennych przebarwień oraz utrzymania prawidłowej higieny, co ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku osób palących papierosy.

Więcej szczoteczek sonicznych znajdziesz w sklepie internetowym https://oclean.pl.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *