Jak chronić się przed smogiem?

W obecnych czasach niewątpliwie jesteśmy naocznymi świadkami istnienia smogu. Jeszcze do niedawna gęsta mgła kojarzona była z wielkimi miastami, gdzie emisja spalin jest naprawdę niska. Niestety, dziś to nienaturalne zjawisko występuje również w mniejszych miasteczkach i wsiach. Nie da się ukryć, iż smog stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Wdychany w nadmiernej ilości prowadzi do groźnych chorób układu oddechowego, a w niektórych przypadkach nawet śmierci. Zatem, jak skutecznie chronić się przed smogiem? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Czym jest smog?

Smog to nic innego, jak realne zanieczyszczenie powietrza. Zjawisko to powstaje wskutek połączenia działalności człowieka (tj. emisja spalin samochodowych, spalanie węgla i drewna w piecach opałowych oraz rozmaite gazy pochodzące z fabryk przemysłowych) z mgłą. Do powstania smogu przyczynia się również tak zwana “cisza atmosferyczna”, czyli całkowity brak wiatru.

Smog to gęsta chmura unosząca się w powietrzu. To nienaturalne zjawisko widoczne jest na pierwszy rzut oka. W atmosferze zbierają się wszelkiego rodzaju pyły zawieszone (PM10 oraz PM2,5), gazy, tlenek węgla, siarki i azotu, jak również rakotwórczy benzopiren. Bardzo często smogowi towarzyszy charakterystyczny zapach. Największe stężenie szkodliwych substancji w powietrzu następuje jesienią oraz zimą, gdy temperatura jest niska. Smog zauważalny jest także wczesną wiosną.

Odnotowano, iż jakość powietrza w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej jest bardzo zła. Stężenie zanieczyszczeń w atmosferze jest bardzo wysokie. Według statystyk wynika, aż 36 polskich miast plasuje się w pierwszej 50. najbardziej dotkniętych smogiem. Niejednokrotnie w naszym państwie normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone aż o 3000%.

Sprawdź koniecznie jak dokładnie powstaje smog i jakie są jego skutki.

smog

Skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza

Nie ulega wątpliwości, iż smog jest bardzo groźny dla zdrowia człowieka. Na jego działanie są szczególnie niemowlęta i dzieci, a także młodzież, dorośli i osoby starsze. Przed smogiem przede wszystkim powinny chronić się kobiety w ciąży.

Wysoki poziom zanieczyszczeń w powietrzu przekłada się na rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Wdychanie smogu przez kobietę w ciąży może wywołać zatrważająco niską wagę urodzeniową u dziecka, jak również przedwczesny poród a w niektórych przypadkach nawet utratę ciąży. Ponadto, dzieci tuż po urodzeniu mogą mieć skłonność do zapadania w choroby związane z układem oddechowym.

Smog jest bardzo niebezpieczny dla osób starszych, cierpiących na choroby związane z układem oddechowym, jak i układem krążenia. Trujące związki zawarte w powietrzu negatywnie wpływają na zdrowie. Badania dowiodły, iż smog z łatwością przenika z płuc do krwiobiegu powodując trwałe dysfunkcje poszczególnych narządów. Mowa tu o schorzeniach takich jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niewydolność serca, wylew, zawał oraz zaburzenia krążenia, które w konsekwencji mogą być przyczyną zgonu.

Smog a układ oddechowy

Zanieczyszczenie powietrza w postaci smogu niewątpliwie niesie realne zagrożenie przede wszystkim dla układu oddechowego. Szczególnie niebezpieczne są pyły zawieszone, które przyczyniają się do powstawania chorób górnych oddechowych, płuc i oskrzeli. Wdychanie smogu nasila chorobę obturacyjną płuc oraz astmę. Co więcej, jest to bardzo niebezpieczne dla alergików.

Nadmierne przebywanie na zewnątrz, gdzie występuje bardzo zła jakość powietrza, może powodować rozmaite infekcje dróg oddechowych. Wówczas nasz organizm bardzo często ulega przeziębieniom. Może pojawić się także chroniczny kaszel. Warto podkreślić, że w gęstej chmurze znajduje się związek, tj. benzopiren. Niestety, jest on rakotwórczy, a co za tym idzie może być przyczyną powstania nowotworu płuc.

Jak skutecznie ochronić się przed smogiem?

Ogranicz wychodzenie na zewnątrz

Najlepszym sposobem na ochronę przed smogiem jest ograniczenie przebywania na zewnątrz. W przypadku niskiej jakości powietrza zdecydowanie lepiej będzie, kiedy zostaniemy w domu. Oczywiście, jeśli jest to możliwe. Warto pamiętać, że im dłużej przebywamy na zewnątrz, tym zwiększa się szkodliwe działanie smogu na nasz organizm. W celu sprawdzenia jakości powietrza powstały specjalne aplikacje, dzięki którym możemy dowiedzieć się, jaka jest obecnie jakość powietrza w najbliższej okolicy.

Maseczka antysmogowa

Jeśli na co dzień mieszkamy w miastach, gdzie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest naprawdę wysokie, warto wyposażyć się w maseczki antysmogowe. Dobre maski zawierają wysokiej jakości filtr, który zatrzymuje niemal 100% zanieczyszczeń, w tym szkodliwych pyłów i gazów. Najlepsze filtry powinny posiadać specyfikację N95 oraz N99, co zapewnia skuteczne powstrzymywanie mikroskopijnych związków zawartych w atmosferze. Na rynku dostępne są również specjalne maski antysmogowe dla biegaczy i osób aktywnych fizycznie.

maska antysmogowa

Oczyszczacze powietrza

Mimo tego, że gęsta mgła w postaci smogu występuje w powietrzu, niektóre cząsteczki mogą przedostawać się także do mieszkania. Dlatego w walce ze smogiem bardzo skuteczny okazuje się oczyszczacz powietrza. Urządzenie to skutecznie powstrzymuje nie tylko pyły i gazy, ale również kurz, drobnoustroje, grzyby i roztocza. Zasada działania oczyszczaczy powietrza jest bardzo prosta. Zasysają one powietrze, a następnie dzięki rozmaitym filtrom zostaje ono wypuszczone w oczyszczonej postaci. Oczyszczacz powietrza jest szczególnie polecany alergikom i osobom cierpiącym na astmę.

Zbilansowana dieta

Zastanawiając się, jak zapobiegać smogowi i skutkom z nim związanym, warto uwzględnić suplementację diety. Przyjmowanie kwasów omega 3 zmniejsza ryzyko oddziaływania wdychanych zanieczyszczeń powietrza na nasz organizm. Związek ten znajdziemy między innymi w rybach, orzechach, migdałach, maśle oraz owocach morza. Warto zadbać także o przyjmowanie witamin z grupy A, C i E oraz B6 i B12. Niewątpliwie przyczynia się to do ochrony zdrowia, wspomagając pracę poszczególnych narządów. Przy tym pomagają w neutralizacji nadmiaru wolnych rodników w organizmie.

Podsumowanie

Smog to zjawisko, które niewątpliwie przyczynia się do obniżenia jakości oraz komfortu życia. Ponadto ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. W niektórych przypadkach może doprowadzić do poważnych schorzeń i chorób, a nawet śmierci. Warto wiedzieć, jak odpowiednio zabezpieczyć się przed smogiem, aby mimo mieszkania w miastach szczególnie narażonych na niską emisję spalin, móc cieszyć się zdrowiem.

Najczęściej mieszkańcy miast, gdzie panuje wysokie stężenie zanieczyszczenia powietrza, noszą maseczki antysmogowe. Produkty te wyposażone są w filtry, które całkowicie powstrzymują toksyczne pyły i związki. Innym rozwiązaniem jest korzystanie z oczyszczaczy powietrza. Podstawą w ochronie zdrowia jest przede wszystkim zdrowa dieta, która eliminuje toksyny wdychane przez nasz organizm.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *