Forum pacjentów pozytywnie o Ketonalu

Ketonal w postaci tabletek, maści czy płynnego roztworu w ampułkach do iniekcji cieszy się dużym uznaniem wśród osób cierpiących szczególnie z powodu dolegliwości kostno-stawowych i mięśniowych. Pozytywne opinie zawdzięcza substancji czynnej, jaką jest ketoprofen.

Sekret leku Ketonal

Ketonal bez względu na postać farmaceutyczną cieszy się pozytywnymi opiniami oraz wzbudza duże zainteresowanie szczególnie u osób zmagających się z bólem kostno-stawowym i mięśniowym o umiarkowanym natężeniu. Dobrze radzi sobie ze zwalczaniem objawów towarzyszących stanowi zapalnemu, takimi jak obrzęki, podwyższona miejscowa temperatura ciała, sztywność stawów czy zwiększone napięcie mięśniowe. Sekretem specyfiku jest ketoprofen, substancja czynna, stanowiąca organiczny związek chemiczny, pochodna reszty benzofenonu i kwasu propionowego. Uzupełniają go związki pomocnicze, usprawniające wchłanianie i rozprowadzanie składników leku po ustroju. Ketonal dostępny jest najczęściej w formie tabletek doustnych i żelowej maści do stosowania zewnętrznego bezpośrednio w miejscu bólu. Do zastrzyków domięśniowych przeznaczony jest natomiast płynny roztwór w ampułkach. Działanie środka leczniczego polega na spowalnianiu aktywności enzymów biorących udział w syntezie przekaźników odpowiedzialnych za pobudzenie receptorów bólowych i pojawienie się przykrych dolegliwości. Różnorodna postać farmaceutyczna leku pozwala na kompleksową terapię skojarzoną ketoprofenem. Naprzemienne stosowanie tabletki i maści odciąża układ pokarmowy, a masaż wykonywany podczas aplikacji, np. na kolano czy kostkę, dodatkowo przynosi ulgę spiętym i nadwyrężonym tkankom, poprawia miejscowe krążenie i usprawnia rozchodzenie się opuchlizny, powstałej po niefortunnym upadku czy podskoku. Takie zabiegi cieszą się pozytywną opinią szczególnie ze strony sportowców oraz osób aktywnych ruchowo, którzy ulegli ostrej kontuzji czy przeciążeniom powysiłkowym, takim jak stłuczenia mięśni, zwichnięcia stawów czy zerwania więzadeł. Dużym atutem leku Ketonal jest powszechna dostępność w aptekach internetowych i stacjonarnych, co znacznie skraca czas walki z objawami i przyspiesza powrót do pełnej sprawności fizycznej, codziennych obowiązków oraz hobby.

Proste dawkowanie – dodatkowa zaleta

Aby uzyskać optymalne efekty terapeutyczne, trzeba ściśle przestrzegać zasad dawkowania Ketonalu. Należy przede wszystkim pamiętać, że nie powinno się przekroczyć dobowej porcji ketoprofenu, czyli 200 mg, bez względu na postać farmaceutyczną. Nie należy także przyjmować jej jednorazowo, tylko rozłożyć stężenie ketoprofenu w czasie. Tabletki zawierające 50 mg substancji czynnej zaleca się zażywać co 6–8 godzin po posiłku i popijać szklanką wody lub mleka. Połyka się je w całości, nie rozgryza. W zależności od kondycji śluzówki żołądka i wydolności narządu warto zastosować lek osłonowy, zobojętniający kwas solny, wypełniający wnętrze żołądka. Ketonal w tabletkach przeznaczony jest do krótkotrwałej, doraźnej pomocy przeciwbólowej i przeciwzapalnej. Kuracja preparatem nie powinna trwać dłużej niż 5 dni. Również lek w postaci żelowej należy stosować zgodnie z zaleceniami, jednak w tym przypadku terapia może wynosić aż 7 dni, ponieważ maść wchłania się wolniej niż kapsułka, a tempo zjawiska warunkuje przede wszystkim wielkość leczonego obszaru oraz technika nakładania maści. Ketonal w tej postaci należy nanieść na odsłonięty i czysty obszar ciała, rozprowadzać kolistymi ruchami do momentu całkowitego wchłonięcia. Aby zaaplikować bezpieczną dawkę, wystarczy wycisnąć z tubki 5 cm maści bezpośrednio na skórę. Taka ilość odpowiada 100 mg ketoprofenu. Po zabiegu nie należy zakrywać bolącego miejsca, natomiast wskazane jest dokładne umycie rąk z resztek produktu. Warto pamiętać, że przedawkowanie leku nie zwiększa skuteczności leczenia.

Kiedy sięgnąć po Ketonal?

Ketonal przeznaczony jest dla osób powyżej 15. roku życia. Ma silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Wybierany jest szczególnie w leczeniu doraźnym objawów pojawiających się w przebiegu chorób zwyrodnieniowych i reumatycznych układu ruchu. Lek stanowi także nieocenione narzędzie walki z dolegliwościami niezwiązanymi z układem kostno-stawowym i mięśniowym. Szybko przynosi ulgę od bolesnych menstruacji, nerwobóli oraz bólu zębów. Skraca czas trwania bólu głowy, nawet o charakterze migrenowym, który utrzymuje się przez wiele dni i nie ustępują pod wpływem innych ogólnodostępnych leków przeciwbólowych. Ketonal łagodzi także różnorodne dolegliwości w stanach pooperacyjnych.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *