Forma na lato – jak skutecznie się odchudzać?

Na co dzień stykamy się z różnymi teoriami na temat wyglądu ciała, diet, parametrów, aktywności fizycznej oraz oczywiście zdrowia. Wiele kanonów piękna tworzonych jest przez gwiazdy, a zdjęcia skutecznie są dodatkowo obrabiane w programach komputerowych. W efekcie wiele osób (szczególnie kobiet) dąży do sylwetki, która jest niemożliwa do uzyskania, a kolejne drastyczne diety czasem robią więcej szkody niż pożytku. Poza tym zmiany cywilizacyjne i inny tryb życia w dużej mierze sprawiają, że czasem ciężko jest uzyskać wymarzoną sylwetkę, czy chociażby przestać przybierać na wadze.

  1. Plaga otyłości
  2. Szczupły synonimem zdrowia
  3. Zmień nawyki

 

Plaga otyłości

Lekarze i specjaliści już alarmują, że coraz więcej w krajach rozwiniętych jest ludzi, także dzieci, którzy cierpią z powodu nadwagi i otyłości, jeszcze więcej jest zagrożonych tym stanem. Powodem jest to, że sięgamy po jedzenie przetworzone, w którym dominuje tłuszcz i cukier, ograniczyliśmy codzienną aktywność na rzecz poruszania się po mieście autobusami lub samochodami, a także większość z nas ma pracę siedzącą. W efekcie spożywamy coraz więcej kalorii, a coraz mniej się ruszamy i efekty widać w obwodzie brzucha oraz w wielkości bioder. Poza tym warto pamiętać, że sama otyłość nie jest problemem tylko i wyłącznie estetycznym, ponieważ stwarza ona ryzyko bardzo wielu poważnych chorób takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otłuszczenie organów wewnętrznych. Oczywiście, że z wiekiem i zmianami hormonalnymi spowolnieniu ulega również przemiana materii, ale co za tym idzie, im jesteśmy starsi, tym powinniśmy się bardziej pilnować.

Szczupły synonimem zdrowia

We współczesnym kanonie niewątpliwie to osoba szczupła uchodzi za okaz zdrowia i ideał piękna. I stąd właśnie czasem bardzo konsekwentne dążenie różnymi drogami do wymarzonej sylwetki. Wiele osób sięga po kolejne innowacyjne i rewolucyjne diety, a inni dołączają do tego aktywności na siłowni lub treningi w plenerze. Jeszcze inni decydują się na skuteczne tabletki na odchudzanie, a wielu na trwałe zmienia styl życia. Oczywiście czasem te trendy nastawione na redukcję masy ciała są chwilowe i z pewnością każdy z nas przeżył dietę od poniedziałku, na wiosnę, przed Sylwestrem czy też wakacjami. Czyli motywują nas w życiu te momenty, w których chcemy wyglądać szczególnie atrakcyjnie. Wtedy też chętnie sięgamy po diety i porady z internetu, gotowe jadłospisy oraz różnego rodzaju specyfiki. Czy to działa? Czasem tak, a czasem po powrocie do dawnych przyzwyczajeń wracają kilogramy bardzo często z nawiązką. Warto pamiętać o tym, że często nadwaga jest nie tyle efektem zaniedbań, co pewnym symptomem różnych chorób czy dolegliwości. Bez uporania się z nimi nie uzyskamy efektów w odchudzaniu.

Zmień nawyki

Samo odchudzanie nie powinno być celem samym w sobie, ponieważ w dużej mierze chodzi o to, by zmienić nawyki, jakie nam towarzyszą na co dzień. Czasem wystarczy zadbać o większą ilość warzyw i owoców w diecie, wybór pieczywa pełnoziarnistego czy też ograniczenie spożywania słodyczy i żywności przetworzonej, by zobaczyć efekty. Poza tym warto również wdrożyć aktywność, która będzie sprawiać nam przyjemność. Czasem może to być limit codziennych kroków, kilka treningów na siłowni w tygodniu czy też jogging. Możliwości jest dużo. Choć być może efekt nie będzie tak spektakularny od razu, to w efekcie będzie utrzymywać się dłużej. I co istotne taka zmiana wyjdzie nam tylko na zdrowie. Poza tym to doskonały pomysł, jeśli chcemy zadbać o kondycję dzieci. Nie ma lepszego wzorca w tym wypadku niż rodzice.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *