Fala uderzeniowa – na czym polega ta terapia?

Fala uderzeniowa to terapia zaliczana do jednych z najbardziej skutecznych metod stosowanych w rehabilitacji. Należy do najbardziej efektywnych sposobów leczenia przeciwbólowego w dolegliwościach narządu ruchu. Efektywność ta ma wpływ na coraz większą popularność wśród pacjentów. Fala ta nie tylko eliminuje ból, ale także zwiększa ukrwienie w miejscu jej stosowania, regenerację i gojenie tkanek. Nie zaleca się jej stosowania w przypadku występowania ostrych stanów zapalnych i po urazach.

Fala uderzeniowa – co to jest?

Warto wyjść od tego, czym fala uderzeniowa rzeczywiście jest. To fala akustyczna charakteryzująca się specyficznymi właściwościami, a mianowicie wysokim, skokowym ciśnieniem, które powstaje w bardzo niedługim okresie. Terapię tę wykonuje się za pomocą specjalistycznego aparatu do fali uderzeniowej, który generuje ciśnienie w zakresie od 10-100 MPa w czasie nie większym niż 10 nanosekund. Zazwyczaj wykorzystuje się falę skupioną, nieco rzadziej rozproszoną.

Kiedy decydować się na terapię?

Na zabieg falą uderzeniową zaleca się pójść w sytuacji występowania zmian pourazowych i zwyrodnieniowych mięśni, ścięgien, wiązadeł oraz stawów. Jednym z objawów jest ból. Falę uderzeniową wykonuje się w takich schorzeniach jak ostroga piętowa, dolegliwości bólowe stawu łokciowego: łokieć golfisty i łokieć tenisisty, ból ścięgna Achillesa, zapalenie ścięgna rzepki – kolano skoczka, bóle kręgosłupa szyjnego, dolegliwości bólowe stawu barkowego, w tym wapniejące zmiany ścięgien, zmiany zwyrodnieniowe drobnych stawów rąk, stany pourazowe, ale dopiero po wchłonięciu się krwiaka oraz trudno gojące się złamania.

Kiedy nie należy korzystać z tego zabiegu?

Fala uderzeniowa należy do grupy bardzo bezpiecznych i nieinwazyjnych zabiegów. Jak w większości z nich są pewne przeciwskazania do tej metody. Jednym z nich jest ciąża, choroba nowotworowa w miejscu stosowania zabiegu, zaburzenia krzepliwości krwi lub stosowanie leków przeciwkrzepliwych, rozrusznik serca oraz jak już wspomniano ostre stany zapalne – nie należy stosować terapii w tym miejscu.

Jak przebiega zabieg falą uderzeniową?

Jak już zasygnalizowano w niniejszym artykule do wykonania tego zabiegu niezbędny jest specjalistyczny aparat, który wytwarza falę uderzeniową. Jest ona generowana właśnie przez ten aparat na zewnątrz ciała. W trakcie zabiegu głowica aparatu musi być precyzyjnie przyłożona, dokładnie w tym miejscu, w którym pacjent skarży się na największy ból. W niektórych przypadkach ustalenie miejsca ułożenia głowicy jest wykonywane za pomocą dodatkowych badań takich jak np. USG.

Czas trwania zabiegu wynosi od 5 do 10 minut. Jest on uwarunkowany rodzajem schorzenia i indywidualnymi czynnikami. Podobnie dobiera się rodzaj stosowanych fal, częstotliwość impulsów oraz głębokość penetracji fal. Najczęściej wykonuje się od 3-5 zabiegów raz bądź dwa razy w tygodniu. Bywa, że trzeba wykonać nawet do 10 powtórzeń. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać niewielki ból, jednakże nie ma potrzeby wykonywania znieczulenia.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *