Dlaczego warto zostać lekarzem?

Studia medyczne od niepamiętnych czasów cieszą się ogromną popularnością. Każdego roku naukę na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym rozpoczyna kilka tysięcy studentów, co stawia medycynę wysoko w rankingach popularności. Co powoduje, że młodzi ludzie tak chętnie podejmują wyzwanie i uparcie dążą do tego, aby po kilku latach trudnej edukacji, rzucić się w wir jeszcze bardziej wymagającej i stresującej pracy?

Lekarz – ogromna satysfakcja i wielka odpowiedzialność

„Ze wszystkich nauk, medycyna jest najszlachetniejsza” – tak mawiał Hipokrates. W końcu wiedza medyczna pozwala ratować ludzkie zdrowie i życie. Chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi to argument najczęściej wymieniany przez przyszłych studentów kierunków medycznych. Nie ma w tym nic dziwnego. Pomaganie innym doskonale wpływa na sprawność umysłową. Warto jednak pamiętać, że medycyna to ogromna odpowiedzialność i stres. Z tego względu powinny wybierać ją osoby odporne psychicznie, umiejące w każdej sytuacji zachować zimną krew.

Prestiż i możliwość pracy w swoim zawodzie

Zawód lekarza wiąże się z dużym prestiżem i od wielu lat jest uważany za jedną z najbardziej poważanych profesji. Powodem, dla którego młodzi ludzie wybierają kierunki lekarskie, jest także możliwość pracy we własnym zawodzie. Kończąc akademię medyczną, nie trzeba zastanawiać się, w którą stronę pójść dalej. Jeśli absolwent uczelni będzie chciał wykonywać wyuczony zawód, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że błyskawicznie znajdzie pracę.

Bardzo wiele możliwości

Ukończenie medycyny otwiera przed lekarzami szereg możliwości. Najwięcej absolwentów zatrudnia się w szpitalach oraz poradniach. Państwowe placówki służby zdrowia umożliwiają nieustanne szlifowanie umiejętności i zdobywanie nowych doświadczeń. Dlaczego? Ponieważ dając dostęp do wielu jednostek chorobowych, pozwalają poznać ich swoiste i utajone objawy. W ostatnich latach lekarze coraz chętniej wybierają pracę w prywatnych ośrodkach medycznych. Poza dostępem do zaawansowanego sprzętu wysokiej klasy i wiedzy o innowacyjnych rozwiązaniach stosowanych w medycynie, w grę wchodzą wysokie zarobki.

Pieniądze – ile zarabia lekarz?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wszystko zależy od tego, w jakich miejscach jest zatrudniony. O ile w państwowej służbie zdrowia wynagrodzenie oscyluje wokół średniej krajowej, o tyle prywatny gabinet daje o wiele większe możliwości zarobkowania. Z tego właśnie względu wielu lekarzy decyduje się na inwestycję we własną praktykę lekarską. Elastyczny grafik w szpitalach czy poradniach, tworzony na podstawie zatrudnienia kontraktowego, sprawia, że łatwo można pogodzić pracę na etacie z przyjmowaniem pacjentów w prywatnym gabinecie.

Jak otworzyć własny gabinet?

Otworzenie prywatnej praktyki wymaga oczywiście pewnych nakładów finansowych. Lekarz musi przede wszystkim zadbać o odpowiedni lokal spełniający wymogi określone w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Nakładów finansowych wymaga też sprzęt. W tym przypadku dużą rolę odgrywa specjalizacja. O ile endokrynolog nie potrzebuje kosztownego wyposażenia, o tyle stomatolog czy chirurg musi liczyć się z większą inwestycją w sprzęt medyczny dla lekarzy. Warto w tym przypadku postawić na profesjonalny sklep, umożliwiający zakup niemal wszystkich potrzebnych urządzeń i akcesoriów w jednym miejscu. Wielu młodych lekarzy decyduje się na otworzenie prywatnego gabinetu z kolegami po fachu. W ten sposób koszty zakupu lub wynajmu lokalu oraz wyposażenia rozkładają się na kilka osób.

Być, czy nie być lekarzem – oto jest pytanie, które każdego roku zadają sobie tysiące Polaków. Zainteresowanie, jakim cieszą się kierunki medyczne, pozwala jednak wysnuć przypuszczenie, że zawód lekarza ma wiele atutów. Dylemat, które z nich są priorytetowe, każdy przyszły student medycyny musi jednak rozwiązać samodzielnie.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *