Dieta o niskim indeksie glikemicznym – efekty diety niskoglikemicznej

Dlaczego warto zwracać uwagę na indeks glikemiczny w produktach spożywczych– zdrowa dieta nie tylko dla cukrzyka

Dieta o niskim indeksie glikemicznym wielu kojarzy się z koniecznością jej stosowania przez osoby chore na cukrzyce. Jest to oczywiście prawda, osoby chorujące na cukrzyce, ale także na choroby serca, czy nowotwory często stosują tego rodzaju dietę. Nie jest to jednak tak skomplikowana rzecz jakby mogło się wydawać, a jej stosowanie również przez osoby nie borykające się z powyższymi chorobami, może znacznie poprawić jakość życia, a nawet uchronić przed rozwojem niektórych chorób. Co powinniśmy wiedzieć o tej diecie?

Co to jest indeks glikemicznym i ładunek glikemiczny

Na początku warto wytłumaczyć samo zagadnienie indeksu glikemicznego , inaczej określanego jest jako wskaźnik glikemiczny jest, najprościej ujmując klasyfikacją artykułów spożywczych opierając się na wpływie poszczególnego produktu spożywczego na poziom glukozy we krwi po ok 2– 3 godzinach od jego zjedzenia, czyli w jak szybko dane cukry w produkcie wchłoną się do krwi. Z tego powodu, że białka i tłuszcze nie maja tak dużego wpływu na wzrost poziomu glukozy, przy indeksie glikemicznym brane pod uwagę są jedynie węglowodany zawarte w danym produkcie.

Nierozłącznym pojęciem występującym z indeksem glikemicznym jest pojęcie ładunku glikemicznego . Uważa się, że jest to znacznie bardziej dokładny wskaźnik przyswajania cukrów z produktów spożywczych, jednak pojęcie to nie istniałoby bez wyżej wspomnianego indeksu glikemicznego, ponieważ żeby obliczyć ów ładunek glikemiczny niezbędne są nam dwie zmienne właśnie, indeks glikemiczny oraz ilość węglowodanów w danej porcji.

Zarówno indeks glikemiczny jaki ładunek glikemiczny dzieli się na 3 postacie

Indeks glikemiczny:
IG niski poniżej 50
IG średni od 51 do 75
IG wysoki powyżej 75
Ładunek glikemiczny:
ŁG niski poniżej 10
ŁG średni od 11 do 20
ŁG wysoki powyżej 20

Dieta oparta o niski indeks glikemiczny

Będąc na diecie o niskim indeksie glikemicznym powinniśmy spożywać produkty mający IG poniżej 50 Dlaczego? Tego rodzaju produkty będą dużo wolniej podnosić poziom cukru we krwi i będą go podtrzymywać na względnie trwałym poziomie, co jest zdrowe dla naszego organizmu, oraz pozwala na uniknięcie gwałtownych napadów głodu. W przypadku produktów o wysokim indeksie glikemicznym cukier zostaje uwalniany bardzo gwałtownie i co najważniejsze na krótki czas. Wywołuje u nas napady głodu co z kolei sprzyja otyłości, zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca, wywołuje ospałości, ciągłe zmęczenie.

Indeks glikemiczny od czego może zależeć

Niski indeks glikemiczny w diecie zależy nie tylko od produktu ale także w przypadku owoców od stopnia ich dojrzałości jak również od obróbki termicznej, doskonałym przykładem będzie tutaj np. makaron jeśli ugotujemy go al dente będzie on miał dużo niższy indeks glikemiczny niż jeśli go rozgotujemy, ta sama sytuacja będzie miała miejsce w przydatku marchewki, która na surowo ma niski IG a po ugotowaniu znacznie się podwyższa.

Jakie produkty będą zalecane na diecie o niskim indeksie glikemicznym

Decydując się na taką dietę powinniśmy spożywać dużą ilość błonnika, który bardzo dobrze ulepsza procesy trawienne i pracę jelit, a dzięki zawartości beta-glukanu opóźnia wchłanianie węglowodanów. Jak najbardziej zalecane jest spożycie jaj, serów, chudego mięsa, ryb czy owoców morza. W szczególności surowe warzywa będą niezbędne podczas diety o niskim indeksie glikemicznym. Nie jest też prawdą, że należy wystrzegać się owców, oczywiście są takie jak banany czy arbuz które mają bardzo duży IG, ale spokojnie można spożywać między innymi maliny, truskawki, wiśnie, jabłka czy agrest. Należy wybierać także produkty pełnoziarniste oraz ograniczyć do minimum cukry proste.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *