Dieta ketogeniczna a zdrowie

Obecnie przeciętny człowiek ma dużo większą świadomość na temat tego co spożywa, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Ludzie nie tylko coraz częściej decydują się na rezygnowanie z dużych ilości mięsa, ale również czytają składy produktów, unikają szkodliwych cukrów itp. Dla wielu z nich nadrzędnym celem jest utrata kilogramów oraz oczywiście poprawa swojego stanu zdrowia. W tym celu większość decyduje się na stosowanie jakiejś diety, często wybierając ją zupełnie przypadkowo. Tymczasem takie diety zazwyczaj wykazują praktycznie zerową skuteczność i sprawiają, że początkowo zainteresowana nią osoba szybko się poddaje. Dlatego lepiej jest wybrać coś bardziej spersonalizowanego, a taką dietą może okazać się dla nas dieta ketogeniczna.

Na jakich zasadach opiera się dieta ketogeniczna?

Na diecie ketogenicznej głównie spożywa się tłuszcz, natomiast do minimum ograniczane są węglowodany. Choć tłuszcz kojarzy się przede wszystkim z przybieraniem na wadze, w tym wypadku powoduje on odwrotny skutek, a zatem jej utratę. Cały sekret tego stylu odżywiania kryje się w spożywaniu wielu rodzajów tłuszczu, a nie tylko tłuszczu zwierzęcego. Dieta ta jest bogata również w tłuszcze pochodzące z warzyw oraz owoców.

W przypadku tej diety dopuszczalna ilość węglowodanów spożywanych dziennie, to 50 g. Jest to dość niska wartość dlatego dieta wymaga zaangażowania i cierpliwości, przynajmniej na samym początku wdrażania nawyków. Z wieloma wartościowymi informacjami na temat tej diety, można zapoznać się między innymi na tej stronie: https://zdrowiewformie.pl/dieta-ketogeniczna-zasady-efekty/.

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

Oczywiście w tym rodzaju diety dopuszczalne jest spożywanie przede wszystkim tych produktów, które obfitują w tłuszcze. Warto zatem włączyć do swojej codziennej diety chociażby ryby oraz różnego rodzaju mięsa. Niezbędne są również zdrowe oleje takie jak olej lniany, olej słonecznikowy oraz oliwa z oliwek. Dużą ilość tłuszczu można znaleźć również w awokado, pestkach słonecznika oraz różnorodnych orzechach, przykładowo włoskich.

Raw steak on vintage metal plate over old wooden table. See series

 

Dlaczego na diecie ketogenicznej się chudnie?

Wiele osób nie może przekonać się do tego typu diety przede wszystkim ze względu na to, że opiera się ona na tłuszczach. Ludzie wychodzą z założenia, że spożywając je zdecydowanie nie można mówić o utracie zbędnych kilogramów. Tymczasem to jak szybko udaje się na niej schudnąć, może zadziwić nawet największych niedowiarków. Organizm na co dzień spala przede wszystkim węglowodany, które spożywamy w naprawdę dużych ilościach. Gdy natomiast ich nie ma lub też jest ich bardzo mała ilość, wówczas pobiera energię ze spożywanych tłuszczów oraz białek. Ostatecznie zatem zmienia się poniekąd przyzwyczajenia swojego organizmu i sposób jego działania. Skutkiem tego mogą być jednak zbyt małe ilości przyswajanych witamin i minerałów. Dlatego też każdą dietę warto skonsultować z lekarzem.

Więcej sposobów na odchudzanie znajdziesz na tej stronie. Zawarte na niej porady są dedykowane osobom niezależnie od wieku, płci oraz prowadzonego stylu życia. Każdy jest w stanie znaleźć tam coś dla siebie.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *