Czym się kierować przy wyborze roweru damskiego? Podpowiadamy!

Wraz z nadchodzącą wiosną planujesz przesiąść się z samochodu na rower? A może po prostu lubisz długie wycieczki rowerowe po wymagających terenach? Bez względu na motywację, zakup odpowiedniego jednośladu może okazać się dość dużym wyzwaniem. Czym się kierować przy jego wyborze? O czym pomyśleć przed zakupem, aby dany rower damski okazał się później praktyczny? Chętnie podpowiemy! Zerknij niżej i się zainspiruj.

Rower damski — jak wybrać najlepszy?

Decyzja o kupnie konkretnego modelu roweru powinna być dokładnie przemyślana. Nie nabywasz go bowiem co roku, przeważnie służy on przez kilka kolejnych lat, więc warto się zastanowić nad tym, jaki dokładnie powinien być. Dodatkową przesłanką jest również cena — dobry rower damski to wydatek minimum 1500 zł. Czym więc się kierować, żeby nie żałować zakupu? Rozważ poniższe aspekty, a podjęcie decyzji będzie prostsze.

Rodzaje rowerów damskich a ich przeznaczenie

Pierwszym i najważniejszym punktem jest przemyślenie, w jakich warunkach najczęściej używany będzie dany jednoślad. Rowery damskie dostępne są w sprzedaży bowiem w przeróżnych typach, dostosowanych do konkretnej infrastruktury. Wyróżnia się:

  • rower damski miejski — najlepszy do jazdy po mieście;
  • rower damski górski — idealny do jazdy po trudnym, górskim/leśnym terenie;
  • rower damski trekkingowy — dobry do jazdy i w mieście, i poza nim, doskonały do wycieczek turystycznych;
  • rower damski szosowy — sprawdza się w czasie wielogodzinnych przejażdżek po utwardzanych drogach szosowych;
  • rower damski elektryczny — wyposażony we wspomaganie, co pozwala na pokonywanie większych dystansów z mniejszym nakładem siły.

Zastanów się, który z tych typów będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie, a następnie przejdź do kolejnych aspektów wyboru, dopasowując je do wybranego rodzaju.

Konstrukcja, wymiary i waga roweru damskiego

Równie ważna, co typ danego roweru, jest jego ogólna konstrukcja. Konkretny rodzaj roweru w większości modeli będzie determinował kształt ramy, więc musisz o tym pomyśleć, jeśli sposób wsiadania na jednoślad ma dla Ciebie duże znaczenie. Zwróć uwagę także na kształt samej kierownicy. I co najważniejsze — dobierz odpowiedni wymiarowo model do siebie.

Każdy rower damski ma regulowaną wysokość siodełka czy kierownicy, lecz sama rama czy koła są już stałej wysokości. Jeśli więc jesteś niska lub przeciwnie, bardzo wysoka, miej to na względzie — uniwersalny, często polecany przez znajomych rower w Twoim przypadku może się nie sprawdzić.

Pamiętaj również o samej wadze roweru. Model używany od czasu do czasu na wycieczkę po mieście nie musi być najlżejszy, ale rower damski MTB do jazdy po trudnym terenie już powinien. Im większa waga jednośladu, tym więcej siły będziesz musiała zużyć do rozpędzenia go — szczególnie w podjazdach pod górkę. W miejskim rowerze waga także będzie miała znaczenie, jeśli codziennie będziesz zmuszona wynosić i wnosić go do piwnicy po wielu schodkach.

Odpowiedni napęd i wygoda

Wybierając rower damski, zwróć uwagę na ilość przerzutek, jakie posiada. W poszczególnych modelach liczba biegów może zaczynać się od jednego, a kończyć nawet na dwudziestu siedmiu. Zależnie od trudności pokonywanego terenu, większa ilość może okazać się niezbędna.

Bardzo ważna jest również sama wygoda jazdy na rowerze. Upewnij się, że wybrane siodełko odpowiada Twojej anatomii ciała i będzie właściwe na dalsze wycieczki. Źle dobrane mogłoby powodować otarcia czy bolesny ucisk, znacznie ochotę na jazdę.

Odpowiednio dobrany typ roweru, jego konstrukcja czy ciężar to podstawowe kryteria wyboru. Postaw je na piedestale, ale nie zapominaj także o dopasowaniu jednośladu do siebie względem estetycznym. W ten sposób znajdziesz model idealny. Powodzenia!

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *