Co wybrać? Zegarek sportowy czy opaskę fitness?

Urządzenia z serii smart wear stają się z roku na rok coraz popularniejsze, dzięki rozwojowi technologii oraz większej liczbie przedziałów cenowych. Obecnie na rynku mamy do wyboru inteligentne zegarki lub opaski fitness. Wybór może na pierwszy rzut oka wydawać się prosty, jednak im bliżej przyjrzymy się temu dylematowi, sprawa bardziej się komplikuje.

Zegarek sportowy a opaska, różnice i podobieństwa

Z założenia to smartband miał być tym prostszym i tańszym zamiennikiem względem smartwatcha. Jednak sytuacja uległa zmianie w ostatnim czasie i w tym momencie dostępne są w sprzedaży smart bracelet o podobnych funkcjach znanych z zegarków. Oczywiście jest to już segment premium takiego urządzenia, dlatego jego cena nie będzie aż tak atrakcyjna jak w przypadku zwykłej opaski. Dla zainteresowanych: szeroką ofertę urządzeń wraz z cenami można znaleźć na stronie www.abcgps.pl

Różnice między zegarkiem sportowym, a opaską fitness

Głównym celem inteligentnej bransoletki jest monitorowanie aktywności fizycznej, dlatego posiada on krokomierz, również czasami posiada funkcję mierzenia pracy serca. Natomiast smart zegarek to zupełnie inna bajka, jeśli brać pod uwagę tylko pierwotne założenie. Otóż takie urządzenia wyglądem przypomina zwyczajny czasomierz, z tym że posiada dotykowy wyświetlacz, który pozwala na swobodne połączenie go ze smartfonem. Czyli pierwszą różnicą jest ekran, opaski posiadają prosty w konstrukcji obsługiwany przyciskami fizycznymi, natomiast zegarek sportowy w pełni dotykowy. Z innych zmiennych można wymienić:
Oprogramowanie, smartwatch posiada swój własny procesor, pamięć oraz system, opaska nie posiada takich możliwości lub są one mocno ograniczone.
Żywotność baterii, baterie w smartbandach są o wiele bardziej wytrzymałe, potrafią działać nawet tydzień bez konieczności ładowania, smartwach wytrzymuje niewiele ponad 2 dni.
Aplikacje, kolejna znacząca przeciwstawność to brak możliwości instalacji aplikacji w opaskach fitness, jedynie można parować ją z wybranym urządzeniem i synchronizować dane.
Funkcja odbierania połączeń, przydatna opcja będą na wyposażeniu inteligentnego zegarka, której w smartbandzie nie uświadczymy.
Cena, najważniejszy aspekt do porównania to cena, dobre smartwache zaczynają się od około 500 zł a potrafią przekroczyć nawet tysiąc złotych. Natomiast opaski fitness zaczynają się już od 200 zł lub mniej, modele z wyższej półki po cenie od 800 zł oferują podobne możliwości co zegarek sportowy.

Podobieństwa między zegarkiem sportowym, a opaską fitness

Omówiliśmy różnicę, czas na cechy wspólne obu urządzeń. Nie znajdziemy ich zbyt wiele, oto one:
• Funkcja trackingu, śledzenie aktywności fizycznej to głównie domena smatbandu, ale smatwatch też posiada taką funkcję, jednak z racji wagi może być trochę nie wygodny w czasie użytkowania
• Powiadomienia, smartwatch ma bardziej rozbudowany system powiadomień, w którym informują nas dokładnie o treść wiadomości lub połączenia, fit opaski ograniczają się prostych komunikatów z funkcją wibracji.
• Wodoodporność, obydwa typy urządzeń świetnie znoszą kontakt z wodą, dlatego mogą być nawet zanurzone do głębokości 30 m.

Zegarek do biegania czy jednak opaska fitness ?

Gdy już posiadamy zestaw cechy obydwu urządzeń, sprawdźmy do czego sprawdzi się najlepiej dany sprzęt. Jeżeli chodzi o wielofunkcyjność to smartwatch ma o wiele więcej do zaoferowania, ponieważ jest to tak jakby mini smartfon. W aspekcie desingu również wypada o wiele lepiej. Smartband służy głównie do monitorowania aktywności fizycznej czy snu, dlatego zegarek do biegania nie jest konieczny jeśli nie mamy zamiaru go używać w innych sposób. Oczywiście na rynku jest szeroki wybór urządzeń, jak zegarek Garmin z serii Forerunner, Tomtom Runner 2, Xiaomi Smartwatch, Polar M430 czy Samsung S Gear 3. Tylko czy jest sens wydawać 2 razy więcej pieniędzy na urządzeń tylko i wyłącznie do monitorowania uprawianego sportu. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Polar, Tomtom, Xiaomi, Samsung czy może ktoś inny ?

Obecnie innowacyjność na rynku smart wear została w pewien sposób wyczerpana, dlatego różnice między producentami nie są znaczące. Wybierając swoje urządzenie czy to opaskę, czy zegarek warto się zastanowić czy istnieje taka przepaść między zegarkiem Samsunga a np. Tomtoma, Polara. Raczej jest to mało prawdopodobne, z uwagi na małą liczbę funkcji jakie dodaje się w nowych modelach. Dodajmy do tego, że zegarek Garmin Vivoactive 4 wygląda stylowo podobnie lub nawet lepiej niż smartwatche bardziej znanych producentów, oczywiście kosztuje podobnie do nich i oferuje takie same funkcje jak oni.

Zegarek sportowy czy opaskę fitness? Podsumowanie

Jeśli jesteś zwolennikiem aktywności fizycznej i tylko do tego potrzebujesz inteligentne urządzenie na nadgarstek to kup opaskę fitness. Jeżeli natomiast pragniesz poszerzyć możliwości swojego smartfona i być cały czas na bieżąco a do tego prezentować się stylowo, i na czasie wybierz smartwatcha.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *