Co to jest BMI

Współczesne społeczeństwo żyje w kulcie pięknej sylwetki. Modny jest fitness, uprawianie sportów oraz przeróżne diety. Dążymy do doskonałości ciała. To filozofia współczesnego życia. Bycie w dobrej formie, to również kontrola rezultatów i stanu naszego zdrowia. Podstawowym wskaźnikiem związanym z masą ciała jest BMI. Warto dowiedzieć się co to jest wskaźnik BMI i jak się je oblicza.

Kilka podstawowych faktów

Wskaźnik BMI (angielskie: Body Mass Index) to współczynnik pozwalający określić, czy masa naszego ciała w stosunku do wzrostu jest właściwa. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że jest to pomiar bardzo podstawowy – pokazuje czy grozi nam niedożywienie lub nadwaga. Z jego pomocą nie sprawdzimy jednak zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, jak również będzie on nieprzydatny w przypadku zawodowych sportowców.

Za ojca i odkrywcę BMI uznaje się Adolfa Quételeta belgijskiego astronoma, matematyka i statystyka, który opracował go już w 1832 roku. Zauważył on wówczas prawidłowość, że masa ma tendencję do zwiększania się wraz ze wzrostem wysokości ciała. Początkowo służył wyłącznie do określania indeksu masy ciała dorosłych (zarówno mężczyzn, jak i kobiet). Do powszechnego użytku wzór został jednak wprowadzony dopiero niemal 150 lat później – w latach 70. XX wieku. W międzyczasie wprowadzano w nim modyfikacje i uzupełniono o dodatkowe informacje, które umożliwiły między innymi zastosowanie go dla dzieci i młodzieży.

Jak obliczyć wskaźnik masy ciała?

Wskaźnik to tak naprawdę prosty wzór matematyczny, dzięki któremu każdy będzie w stanie sprawdzić jak kształtuje się wyżej opisana proporcja w jego przypadku.

BMI = masa ciała (w kilogramach) / wzrost (m)2

Po dokonaniu stosownych obliczeń, należy sprawdzić, co na temat naszego wyniku powie skala, gdzie wyróżnia się następujące BMI przedziały.

Wartości BMI poniżej 16, 0 – wygłodzenie
16, 0-16, 9 – wychudzenie
17, 0-18, 49 – niedowaga
18, 5-24, 9 – prawidłowa masa ciała
25, 0-29, 9 – nadwaga
30, 0-34, 9 – I stopień otyłości
35, 0-40, 0 – II stopień otyłości
Wartości BMI powyżej 40, 0 – III stopień otyłości

Jakie są zalety wskaźnika BMI?

Skala BMI sprawia, że każdy może szybko sprawdzić współczynnik w warunkach domowych. Jeśli naszym problemem jest nadwaga BMI w łatwy sposób pomoże nam ustalić, czy jest to już stan zagrażający naszemu zdrowiu. Podobnie, gdy grozi nam otyłość BMI da nam jasny sygnał jak poważny jest już problem – czy jest niebezpieczny dla naszej ogólnej kondycji, czy jest już to stan kliniczny lub czy otyłość może nieść zagrożenie dla naszego życia. Warto również pamiętać, że wskaźnik służy również do monitorowania sytuacji, gdy nasza waga jest zbyt mała. Gdy zobaczymy, że pojawia się niedowaga BMI pozwoli ustalić, czy jest to już stan bliski wygłodzenia, wymagający pomocy lekarskiej. Często jest to tylko wynik wcześniejszego, długiego stanu chorobowego.
Jak już wcześniej wspomniano wskaźnik będzie mało wiarygodny w stosunku do zawodowych sportowców oraz osób regularnie i intensywnie trenujących, ponieważ u nich pojawi się zdecydowanie wyższy stosunek masy mięśniowej względem tłuszczu niż u innych osób. A mięśnie są znacznie cięższą tkanką niż tłuszcz. Wynik BMI może być wówczas mocno zawyżony.

Podsumowując, można stwierdzić, że wskaźnik BMI jest świetnym podstawowym narzędziem do samokontroli masy ciała. Pozwoli wyłapać niebezpieczne dla naszego zdrowia zachwiania, świadczące o znacznym wzroście lub spadku wagi. Jeśli zależy nam na zachowaniu dobrej kondycji przez jak najdłuższy czas warto regularnie sprawdzać swój wynik. Gdy zaobserwujemy niepokojące zmiany, należy udać się do lekarza, który przeprowadzi dalsze badania diagnostyczne oraz skieruje na ewentualne leczenie.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *