Cienkie, suche i osłabione włosy? Sprawdź jak wzmonić włosy w domu

Piękne, lśniące i mocne włosy to marzenie każdej kobiety oraz każdego mężczyzny. Jednak uzyskanie oczekiwanych efektów wymaga wielu starań i czasu. Nie ma szybkich i błyskawicznych sposobów na zdrowe włosy. Przede wszystkim zależne jest to od naszej pielęgnacji, diety oraz codziennych nawyków.

Jak wzmocnić włosy? Co robimy źle?

Cienkie, słabe, suche lub wypadające włosy, to problem, który dotyczy większości ludzi. Marzeniem każdego z nas są zdrowe, piękne i lśniące włosy, które nie będą wypadać. Wiele jednak zależy od nas samych, a mianowicie od tego, jak pielęgnujemy swoje włosy oraz jak wygląda nasza dieta. Aby włosy miały szansę nabrać blasku oraz gęstości, musimy pamiętać o dawce witamin oraz o odpowiednio dobranych kosmetykach.

Na rynku nie brakuje produktów, które zachęcają swoimi obietnicami. Wszystkie reklamy polecające dany produkt kuszą swoimi ”właściwościami”, którym ciężko się oprzeć. Każdy z osobna ma w swojej łazience kosmetyki, bez których nie wyobraża sobie codziennej pielęgnacji włosów. Mimo wszystko zdarza się, że po użyciu wielu kosmetyków, nasze włosy ciągle nie wyglądają tak, jakbyśmy chcieli. Brak blasku na naszych włosach bądź ich nadmierne wypadanie przyprawia wielu kompleksów i często powoduje utratę pewności siebie.

Osłabione włosy – objawy

“Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, co wiąże się z naturalnym cyklem wymiany owłosienia na głowie. Jednak kiedy utrata naszych włosów przekracza limit 100 sztuk w przeciągu doby, mówi się o ich nadmiernym wypadaniu – podkreśla dr Piotr Turkowski.

Cebulki naszych włosów są najgłębiej położonymi strukturami mieszka włosowego. Ich osłabienie może doprowadzić do wielu niechcianych skutków. Pierwsze sygnały, które świadczą o ich osłabieniu to m.in. ich przetłuszczanie się lub przesuszenie, nadmierne wypadanie, brak blasku a także wyraźne spowolnienie ich wzrostu. Wtedy najczęściej nasze włosy nie chcą się układać, są łamliwe oraz tracą swoją witalność.

Niestety, ale nadmierne wypadanie włosów może być również objawem poważnego schorzenia. Dlatego w momencie wystąpienia takiej dolegliwości, zaleca się konsultację z dermatologiem lub trychologiem. Mogą oni ustalić przyczynę ich wypadania oraz wdrożyć odpowiednia leczenie.

Kuracja na wzmocnienie włosów

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wybór wysokiej jakości szamponu. Taki kosmetyk jest używany do ich codziennej pielęgnacji, dlatego bardzo ważne jest to, żeby pomagał, a nie szkodził. Drugą istotną kwestią są odżywki oraz maski, które wzmacniają oraz przyspieszają wzrost naszych włosów. W ostatnim czasie wysoką skuteczność wykazują również różnego rodzaju wcierki, płukanki oraz ampułki. Skład dobrych produktów, to substancje aktywne, które koncentrują się na wzmocnieniu oraz odbudowie włosa. Ich regularne stosowanie sprawi, że nasze włosy odrastają mocniejsze, lśniące oraz są bardziej odporne na uszkodzenia.

Świetnym wyborem produktu, którym będziemy pielęgnować nasze włosy, będzie ten, który zawiera w sobie wyciągi roślinne. Wymienia się pewną grupę ziół, które mają duży wpływ na kondycję włosów, a są to m.in. pokrzywa, skrzyp polny, rumianek, brzoza, rozmaryn, kiełki pszenicy i soi, henna oraz mydlnica zwyczajna.

W kuracji wzmocnieniu włosów, sprawdzą się również suplementy dostępne w aptece. Szereg witamin oraz składników odżywczych na pewno wspomoże uszkodzone włosy.

Dieta a wzmocnienie włosów

Wpływ na zdrowie naszych włosów ma również nasza dieta. Włosy rosną od 6 mm do 1,2 cm w każdym miesiącu. Jednak aby faktycznie tak było, nasz organizm potrzebuje składników odżywczych. Duża ilość składników odżywczych oraz witamin świetnie sprawdzi się w wzmocnieniu naszych włosów. Włosy okażą nam dużą wdzięczność, jeśli do naszego codziennego życia wprowadzimy zdrowe nawyki, jakimi są np. warzywa, owoce oraz pełnowartościowe pieczywo.

Odbudowa cebulki włosa oraz ich odrastanie nie są natychmiastowe. Wszystko wymaga czasu oraz sporego poświęcenia. W czasie poszukiwań odpowiedniego sposobu na ich wzmocnienie, często sięga się po suplementację. Szereg preparatów, które dostępne są bez recepty w każdej aptece, opiera swój skład na witaminach, które faktycznie pomagają w odbudowie słabych włosów. Czytaj więcej Tabletki, witaminy, suplementy na włosy. Do najważniejszych witamin które mają wpływ na włosy należą:

  • Witamina H, czyli biotyna, której niedobór powoduje ich wypadanie, zaburza ich wzrost oraz sprawia, że są łamliwe. Brak biotyny w organizmie odbija się także na stanie naszej skóry a także paznokci.
  • Witamina A, która uczestniczy w produkcji sebum, odpowiada za metabolizm komórek włosa. Brak witaminy A w organizmie oraz strukturze włosa, często prowadzi do ich wypadania a także objawia się dużą suchością.
  • Witaminy z grupy B, które odpowiadają za ogólną kondycję włosa, mają ogromny wpływ na pigmentację i grubość włosa, a nawet w pewnym stopniu zapobiegają powstawaniu łupieżu.
  • Witamina C uczestniczy w produkcji kolagenu, który jest niezbędny do zachowania zdrowej skóry i włosów.
  • Witamina E, która stosowana może być wewnętrznie jak i zewnętrznie, odpowiada za poprawę ukrwienia głowy, co znacznie ułatwia dostarczenie składników odżywczych do mieszków włosowych.

Włosy pozbawione blasku oraz ich nadmierne wypadanie – przyczyny

Obumarcie włosa jest zawsze związane z pojawieniem się zaburzeń w funkcjonowaniu mieszka włosowego. Jednak w większości przypadków są one odwracalne i nie prowadzą do poważnego uszkodzenia mieszków włosowych. W przypadku bardzo poważnych uszkodzeń mieszków włosowych, konsekwencją byłaby nieodwracalna utrata włosów.

Przyczyn, które prowadzą do nadmiernego wypadania włosów bądź ich łamliwości czy pozbawionej blasku jest wiele. Do najważniejszych jednak zalicza się niewłaściwą pielęgnację. Częste suszenie włosów suszarką, używanie prostownicy bądź lokówki, bardzo osłabia włosy. Tak samo szkodliwe jest częste farbowanie włosów oraz stosowanie nadmiernej ilości środków do ich stylizacji. Takie działania prowadzą do mechanicznego uszkodzenia łodygi włosa.

Kolejną przyczyną słabej struktury włosów jest niewłaściwy dobór kosmetyków. Źle dobrane kosmetyki do ich pielęgnacji, mogą doprowadzić do przesuszenia się skóry głowy i tym samym wspomagać produkcję sebum. Sebum zatyka mieszki włosowe, co w efekcie utrudnia dotlenienie i odżywienie ich cebulek.

Stres również jest wrogiem naszych włosów, ponieważ pod jego wpływem dochodzi do przemiany testosteronu w jego aktywną formę – DHT. Powoduje to zaburzenia funkcjonowania cebulek włosowych. Pod wpływem stresu nasze naczynia krwionośne się kurczą, przez co zarówno witaminy, substancje odżywcze jak i tlen nie docierają w odpowiednich ilościach do cebulki włosa.

Istotną kwestią, która została już poruszona, jest także nasza dieta. Włosy potrzebują dobrego źródła witamin oraz składników odżywczych, aby mogły być zdrowe, lśniące oraz grube. Wpływ na stan naszych włosów mogą mieć również zaburzenia hormonalne, choroby skóry głowy oraz choroby ogólnoustrojowe. Warto też mieć na uwadze, że regularne stosowanie niektórych leków, również negatywnie wpływa na nasze włosy.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *