Choroba, z którą trzeba żyć

Gwałtowny rozwój medycyny w XX i w XXI wieku pozwala nam na wyeliminowanie wielu zagrożeń i chorób, które kiedyś dziesiątkowały ludzką populację na całej Ziemi. Obecnie jesteśmy w stanie zapobiegać, czy też leczyć wiele ciężkich oraz lżejszych schorzeń. W niektórych przypadkach okazało się, że odpowiednia dieta, czy też sposób postępowania z chorymi, pozwalają na ograniczenie chorób, czy też wręcz ich zduszenie w zarodku. Dzięki temu jakość naszego życia cały czas wzrasta i możemy się cieszyć tym, że żyjemy dłużej oraz, że jesteśmy zdrowsi.

1. Choroba, którą możemy powstrzymać.

2. Bezwzględna dieta – dobre efekty

Choroba, którą możemy powstrzymać

Jednym z takich schorzeń, z którym obecnie potrafimy sobie radzić jest fenyloketonuria, czyli rodzaj wrodzonej enzymopatii charakteryzującej się tym, że w organizmie osoby chorej gromadzi się nadmiar jednego z aminokwasów, czyli fenyloalaniny. Fenyloalanina, w wyniku wrodzonej mutacji pewnego genu, nie jest odpowiednio metabolizowana, a to prowadzi do zaburzeń neurologicznych, znacznego upośledzenia umysłowego, zaburzeń chodu, hipotonii mięśniowej, czy też zesztywnienia stawów, i in. W obecnych czasach, dzięki specjalistycznym badaniom przesiewowym przeprowadzanymi u niemowląt, bardzo szybko można wprowadzić odpowiednią dietę, która jest w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby w młodym organizmie. Kluczową jest więc dieta, zawierająca produkty niskobiałkowe – fachowo nazywamy ją dietą PKU. Tylko w ten sposób będziemy mogli odpowiedzieć na niepokojące zagadnienie: “fenyloketonuria objawy”. Trzeba je odesłać od razu na boczny tor.

Bezwzględna dieta – dobre efekty

Na pytanie: fenyloketonuria dieta, odpowiedzią może być tylko restrykcyjne przestrzeganie zaleceń lekarskich, które pozwoli utrzymać odpowiedni poziom fenyloalaniny we krwi osoby chorej. FENYLOKETONURIA – PRODUKTY ZAKAZANE I DIETETYCZNE GRZECHY – taki napis wraz z konkretną listą powinien się pojawić w każdym domu, w którym ktoś cierpi na tę nieuleczalną chorobę. Przestrzeganie odpowiedniego jadłospisu może być szczególnie uciążliwe w przypadku najmłodszych podopiecznych. Z diety należy bowiem wyeliminować: ryby, mięso, nabiał, jajka, czekoladę, lody robione na bazie mleka, itp. Jak dobrze wiemy, nie jest to coś, co łatwo wprowadzić w życie, ale jest to konieczne, by choroba nie wymknęła się spod kontroli. W obecnych czasach przystosowanie się do tak restrykcyjnego trybu życia, nie jest jednak najtrudniejsze. Wystarczy postępować odpowiedzialnie oraz rozsądnie.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *