Aparat ortodontyczny dla nastolatka – lepszy ruchomy czy stały?

Leczenie ortodontyczne warto rozpocząć jak najwcześniej, aby zadbać o zęby już w młodym wieku. Najczęściej aparaty zakładane są u nastolatków. Jaki rodzaj korekcji jest wtedy najlepszy?

Założenie aparatu na zęby ma wiele zalet – nie tylko estetykę, ale zdrowie i komfort każdego dnia. Gdy zatem zęby nie są ułożone prawidłowo, na przykład są stłoczone, przekręcone, nie tworzą równych łuków, a ich zgryz się nie pokrywa, warto zdecydować się na wizytę w gabinecie ortodontycznym.

Leczenie ortodontyczne u nastolatka

Najlepsze efekty leczenia ortodontycznego można uzyskać w wieku nastoletnim, gdy stałe zęby przyjmują już swoją odpowiednią pozycję, szczęka i żuchwa dorastają do właściwej wielkości. Wówczas można wykonać dokładną diagnostykę, a następnie na jej podstawie ortodonta może zaproponować właściwe postępowanie. Leczenie bazuje na stosowaniu aparatów ortodontycznych, które oferowane są obecnie w wielu wariantach do wyboru – można podzielić je na dwie kategorie, a dokładnie na aparaty ruchome oraz na stałe. Co wybrać?

Aparaty ortodontyczne ruchome

Ruchome aparaty ortodontyczne dostępne są w dwóch wariantach, a mianowicie jako płytka z elementami z metalu, które właściwie korygują zgryz, a także jako bezbarwne nakładki na zęby. Tego typu aparaty mogą pomóc w likwidacji różnych wad zgryzu, jednak nie zapewnią optymalnego efektu wtedy, gdy wada ta jest spora. Najlepiej sprawdzają się przy niewielkich przesunięciach, rotacjach zębów, gdy nie jest konieczne znaczne zmienianie ich pozycji w jamie ustnej. Najtańsze leczenie dotyczy aparatów płytek, które kosztują kilkaset złotych, natomiast w te w formie nakładek są już znacznie droższe – pełna kuracja to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Aparaty ortodontyczne stale

Dla nastolatka najlepszym wyborem będzie aparat ortodontyczny stały. Do tej kategorii zaliczają się aparaty metalowe oraz aparaty estetyczne, a dokładnie porcelanowe oraz kryształowe. Chociaż założenie aparatu stałego jest droższe od zwykłego aparatu ruchomego w formie płytki, to jednak jest to optymalny wybór. Taki aparat pozwala na precyzyjne ukierunkowanie zębów, a dzięki temu daje bardzo dobre rezultaty nawet w przypadku znacznych wad zgryzu. Warto także wskazać, że takie aparaty noszone są 24 godziny na dobę, dlatego nacisk na zęby wywierany jest cały czas, więc efekty leczenia można zauważyć szybciej. Osobom poszukującym specjalistów w dziedzinie jak ortodoncja Bytom – https://www.stomatologiamotyl.pl/ortodoncja/ umożliwia skorzystanie z usług sprawdzonych gabinetów cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem klientów oraz mających wiele pozytywnych opinii. Adresy dostępne są online.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *