Aminokwasy rozgałęzione BCAA w diecie sportowca

Dieta dzisiejszych sportowców znacznie różni się od systemu jedzenia, jaki stosowano jeszcze kilkadziesiąt bądź nawet kilkanaście lat temu. Kiedyś, kiedy odżywki i suplementy nie były dostępne albo korzystać z nich mogli tyko nieliczni, bowiem były bardzo trudne do zdobycia, trzeba było radzić sobie inaczej. Niezbędne składniki odżywcze i substancje wspomagające dostarczano więc w pożywieniu.

Jak wygląda dieta sportowca dzisiaj?

Czy istnieją jacykolwiek sportowcy, którzy mogliby w stu procentach zaprzeczyć przyjmowaniu jakichkolwiek suplementów bądź odżywek wspomagających na przykład budowę mięśni, siłę czy wytrzymałość? Zdaje się, że nie, a prawda jest taka, iż nie ma powodów do tego, by ich nie stosować. Suplementy jak i odżywki mają za zadanie jedynie wspomagać, a nie wykonywać całą pracę za nas, dlatego ich przyjmowanie jest jak najbardziej na miejscu szczególnie, że żaden sportowiec nie rezygnuje z przyjmowania odpowiedniego, bogatego w białko i inne niezbędne elementy jedzenia, bowiem to i ćwiczenia to przecież podstawa. Łatwiej jest jednak dostarczyć organizmowi resztę brakujących elementów poprzez odżywkę, niż cały czas jedząc, bo mogłoby się okazać, że większość dnia trzeba spędzić na jedzeniu.

Jakie wiec odżywki sportowcy przyjmują najczęściej?

Właściwie wszystkie dostępne obecnie na rynku odzywki są popularne i przyjmowane przez sportowców, ale wybór zależy przede wszystkim od rodzaju aktywności oraz efektów, jakie chce się uzyskać. Jednak ostatnio bardzo dużą popularnością cieszą się aminokwasy BCAA (https://www.olimp-nutrition.pl/4-bcaa), czyli aminokwasy rozgałęzione, jakie przyjmuje się w celu faktycznego polepszenia efektów i poczucia, że robi się dla siebie coś dobrego.

Dlaczego sportowcy wybierają właśnie aminokwasy BCAA?

Aminokwasy BCAA to aminokwasy egzogenne, co oznacza, że do organizmu dostarcza się te składniki, jakich sam nie potrafi wyprodukować. Badacze twierdzą, że to właśnie aminokwasy BCAA stanowią aż jedna trzecią wszystkich aminokwasów, jakie budują nasze mięśnie szkieletowe, dlatego są one dla nas tak ważne i potrzebne.

Czy aminokwasy są skuteczne?

Owszem – nie tylko dla mięśni, ale mają wartość nawet dla pracy naszego mózgu, powiększając jego możliwości intelektualne. Podczas ćwiczeń z ich udziałem korzystamy więc z opcji dwa w jednym. Coś dla ciała i dla ducha.

Odżywki BCAA nie są jednak przeznaczone dla każdego sportowca – jest to specyficzny rodzaj odżywek, tak jak zresztą i wszystkie inne, które powodują najlepsze efekty w przypadku konkretnego typu ćwiczeń. Dla kogo więc są one idealne?

Suplementacja za pomocą aminokwasów BCAA daje największe efekty tym, którzy uprawiają sporty sylwetkowe bądź wagowe, co oznacza, że najlepiej sprawdzają się kiedy niezbędne jest utrzymanie minimalnego otłuszczenia ciała. Tymczasem na przykład w przypadku sportów wymagających zdolności aerobowej nie mają one właściwie żadnego znaczenia, a więc ich przyjmowanie jest właściwie bezsensowne – lepiej sprawdzą się tutaj inne odżywki.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *